Genel Başkan'dan


EKONOMİ \"BTP\" İLE KURTULACAK

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yardımcıları ve bazı Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyeleri ile birlikte adeta Manisa’ya çıkartma yaptı. Hükümetin IMF’ye bağımlı politikalarını eleştiren Prof. Dr. Baş, Türkiye’de ekonomiyi 24 satte düzlüğe çıkartabilecek projelerin sadece BTP programında bulunduğunu belirtti.

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Manisa’ya gelişinde ilk olarak Ziraat Odası’nı ziyaret etti. Kalabalık partili grubun da eşlik ettiği ziyarette Prof. Dr. Baş, oda yöneticileri ve çiftçilerle görüşerek partisinin tarım politikasını anlattı. Belediye Kültür Sitesi Lale Salonu’nda akşam saatlerinde partililerle buluşan Prof. Dr. Baş, sevgi gösterileriyle karşılandı. Manisa’da halkın tüm kesimlerinin yoğun ilgi gösterdiği Baş, konuşmasına 3 Kasım seçimleri öncesi miting meydanlarında verdiği vaatleri hatırlatarak başladı. Siyasi partilerin çoğunun kendi projelerinden kopya çektiklerini belirten Prof. Dr. Baş, halkın seçim öncesi kandırıldığına dikkat çekti. BTP lideri Prof. Dr. Baş, “Üzülmeyin ben yine söylediklerimin arkasındayım. Yaşlı analarım daha önce de söylediğim gibi yine sizleri emekli edeceğim. Üniversite kapılarında bekleyen genç kardeşlerimi üniversitelere yerleştireceğim” dedi.

Türkiye’de ekonominin hesap işi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Baş, “İktisat bir ilimdir. Ancak bilen anlar. Seçim öncesi de söylemiştim; Türkiye’de ekonomiyi düzeltmek 24 saatlik iştir. Hükümet IMF’den Dünya Bankası’ndan borç para alıp piyasaya sürüyor. IMF müsaade etmediği için kendi parasını basamıyor. Türkiye’de her yerde mal var ama para yok. Halkın alım gücü yok. Biz iktidara geldiğimizde yasal düzenleme ve Merkez Bankası’na vereceğimiz talimat doğrultusunda Türk parası bastıracağız. Bu para çeşitli şekillerde halkın cebine girecek ve piyasada para olmuş olacak. Bütün bu işlem 24 saatte gerçekleşir” diye konuştu.

Türkiye’nin gelirlerinin tamamına yakınının borç faizlerine gittiğini rakamlarla anlatan BTP lideri, “Sadece milletimizin ürettiği ma’ullerin karşılığı para basılsa, dolayısıyla Hazine, faizle borçlanmadan kurtarılsa ekonomimiz kendine gelir. Düşünün, 10 milyarlık tohum eken bir vatandaş, birkaç ay sonra 20–30 milyarlık ürün elde ediyor. Bu ürünün 10 milyarlık kısmı, ekim öncesi kullanılan paranın karşılığı olarak kabul edilsin; geriye kalan 20 milyarlık ürünün karşılığı para basılması lazım gelir. Hiçbir enflasyon da olmaz. Çünkü para üretim ve emeğin karşılığıdır. Bunlar paranın da ne olduğunu bilmiyorlar. Gidip, yıllık 73 katrilyon faiz vererek başkalarından borç alıyorlar. Borç ve faiz yükü ile milletin, üreticinin, imalatçının sırtına vergiler–zamlar bindiriyorlar, herkes kan ağlıyor. Milli ekonomi modeliyle işte bütün bu oyunlara son verecek kudret ve kadrolarıyla BTP, milletimizin tek umudu olarak kalmıştır” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda yoğun alkış alan BTP lideri Prof. Dr. Baş, partililerinden çalışma sözü aldı.


Eklenme tarihi: 05-07-2003