Genel Başkan'dan


30 MİLYAR DOLAR NEREDE?

Yalova’da Ticaret Odası ve Esnaf Odaları Birliği’ni ziyaret den BTP lideri Prof. Dr. Haydar Baş, hükümetin hiçbir yatırım yapmadığı ve işçiye memura zam vermediği halde 8 ayda 30 milyar dolar borçlanmasının hesabını vermesi gerektiğinin altını çizdi

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, İzmir ve Manisa programlarının öncesinde Çarşamba günü Yalova’daydı. BTP lideri, Yalova’da Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ni ve Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Faizli para oyununa dikkat

Gündüz esnaf ve ticaret odalarını ziyeret eden BTP lideri Prof. Dr. Haydar Baş, akşam deniz kenarındaki Kristal Tesisleri’nde Yalovalılar’la buluştu. Tesis ve etrafını tıklım tıklım dolduran kalabalık, toplantıyı adeta sahil açık hava mitingine dönüştürdü. BTP kurmaylarının da söz aldığı toplantıda BTP lideri, hükümet kurmaylarının rakamlarıyla ülkenin nasıl batırılmaya devam ettiğini anlattı.

Türkiye’de vatandaşın ve üreticilerin cebinde olmayan şeyin ‘para’ olduğuna dikkat çeken BTP lideri, “Hazine’ye faizle para satan yerli ve yabancı odaklar, emek ve üretim karşılığı devletin para basmasını istemiyorlar; enflasyon olur, yaygarası basıyorlar. Çünkü para basılırsa, o zaman onlar, devlete faizle para satamayacaklar” diye konuştu.

“Para, emek veya üretimin karşılığıdır; emek ve üretimin karşılığı basılan para enflasyon doğurmaz. Bir çiftçi tarlasına mesele 5 milyarlık tohum ektiğinde kaç paralık ürün alır? En az ‘bir’e üç... Yani 15 milyarlık ürün. Böylece hem 5 milyarlık kağıt karşılığını bulur, hem de fazladan ortaya çıkan 10 milyarlık ürün karşılığında devlete para basma imkanı doğar. Yıllardan beri bunu yapmıyorlar; parayı basmıyorlar. Dışarıdan, borcu anaparasını geçen faizlerle para satın almaya devam ediyorlar. Bu yol, Türkiye’mizi batırır” diyen BTP lideri Prof. Dr. Baş, bu vahim yolda aynen devam eden iktidarın hiçbir yere yatırım yapmadığı, hiçbir çalışana zam vermediği halde 8 ayda 30 milyar ilave borç yaparak toplam borcumuzu 280 milyar dolara çıkarttığına dikkat çekti.

Artık oyuna gelmek yok

BTP’nin somut ve kaynakları açık yerli projelerine de değinen Prof. Dr. Baş, “Ben sizi emekli yapacaktım. Annelerimizi, yaşlılarımızı emekli yapacaktım. Çocuk maaşı bağlayacaktım. İşadamlarımıza üretim ve proje karşılığı faizsiz kredi verecektim. 100 milyarın altında geliri olandan bir kuruş vergi almayacaktım. Bunun kaynaklarını tek tek açıklamıştım. İşin başında tam destek verdiniz, hocam önümüze düş dediniz. Ancak sizi kim aldattı ise, daha sonra vazgeçtiniz. Şimdi aynı sıkıntıları daha ağır biçimde çekiyoruz, çekiyorsunuz. Ben bunları yine yapacağım, bu yola baş koydum; bu vatan benim, bu millet benim... O halde tek yol kaldı, o da BTP. Yerel seçimlerde hep beraber BTP’nin ayak bağını keseceğiz, ilk genel seçimlerde de tek başına iktidar yaparak ülkemizi bu badirelerden kurtaracağız. Bu vatanın sahibi biziz” şeklinde konuştu. Yoğun alkış ve tezahüratla konuşması kesilen BTP lideri, bu kadar aır ve acı tecrübelerden sonra vatandaşları, artık birilerinin oyununa gelmemeleri hususunda uyardı.

BTP’nin projeleri Esnaf Odaları Birliği’nin umutlarını yeşertti

BTP liderinin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ni ziyaretinde, Birlik Başkanı Behçet Kaplan’ın yanısıra, Yalova’daki çeşitli esnaf ve sanatkar odalarının başkanları Hüseyin Çetin, Selami Tokay, Şenol Ulutürk, Ahmet Ortakoğlu, Halil Soley, Faik Gülhan da hazır bulundular. BTP Genel Başkanı, Esnaf Odaları Birliği’nde sorunları dinledi ve enflasyondan başlayarak çözümlerini anlattı.

Piyasaların kan ağladığı bir süreçte düşük enflasyon rakamlarının çıkmasının gerçekte hiç de hayra alamet olmadığına dikkat çeken BTP lideri Prof. Dr. Baş, bu rakamların düşük çıkmasının, ya can çekişen imalatçının yüksek maliyette elde ettiği mamulü zararına satmak zorunda kalmasından ya da iç piyasada yıllarca raflarda bekleyen mesela raptiye gibi mamuller üzerinden enflasyon hesaplarının yapılmasından kaynaklandığının altını çizdi ve BTP’nin somut çözüm yollarını anlattı. BTP liderinin tespit ve önerilerine tam destek vererek görüşlerini dile getiren Birlik Başkanı Behçet Kaplan’a, Prof. Dr. Baş tarafından BTP’nin Sosyal Devlet Projelerini içeren bir dosya verildi.

Odalar Birliği ziyaretinin ardından, yolu üstündeki Yalova esnafıyla selamlaşarak Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’na giden BTP lideri Prof. Dr. Haydar Baş, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Lütfullah Akıncı, Meclis Başkanı Sefa Kutluay, Başkan Vekili Ali Tanrıkulu ve Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özer ile bir süre özel görüştükten sonra toplantı salonunda Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine BTP’nin Milli Ekonomi Modeli ve kalkınma projeleri hakkında bilgiler verdi. Ülkemizdeki enflasyonun talepten değil, maliyetten kaynaklandığına dikkat çeken BTP Genel Başkanı, yıllardan beri uygulanan IMF programlarının ne enflasyonu düşürmeye, ne üretimi artırmaya, ne de sürekli büyümeye imkan sağlamadığını belirtti. Maliye ve SSK vergilerini aşağı çekmeden, enerji, hammadde, kredi faizleri ve işletme giderlerini aşağı çekmeden böylece üretim maliyetini, dolayısıyla imal edilen malın birim maliyetini düşürmeden enflasyonun aşağı düştüğünü söylemenin bir oyalama ve kandırmaca olduğunun altının çizen BTP lideri, bu gerçeği, en reel biçimde işadamlarımızın ve sanayicilerimizin yaşadığını belirtti. Üretim üzerindeki maliyet kalemlerinin hiçbirinde aşağıya çekilme sözkonusu olmadığı halde enflasyonun kağıt üzerinde düştüğünü ilan ederek vakit geçirenlerin devletin borç yüküünü son 8 ayda 30 milyar dolar artırdıklarına değinen BTP lideri, “Bu 30 milyar nereye gitti? Fabrika mı açıldı? İşçiye memura mı verildi? İşadamları, esnaf ve tüccarımız mı desteklendi? Büyük üretim tesisleri mi kuruldu? Nereye gitti; bunun hesabının verilmesi lazım” dedi.YTSO Başkanı Lütfullah Akıncı’nın, imzalaması için kütüphanesinden çıkarttığı BTP liderinin ‘Dini ve Milli Büütünlüğümüze Yönelik Tehditler’ adlı eserini imzalayan Prof. Dr. Baş, Başkan Akıncı’ya ayrıca BTP’nin Sosyal Devlet projelerini içeren bir dosya verdi. BTP liderinin odalarını ziyaretinden ve projelerini en yetkili ağızdan dinlemekten dolayı çok memnun kaldıklarını belirten YTSO Başkanı Akıncı ve oda üyeleri, BTP lideriyle hatıra fotoğraf çekmeyi ihmal etmediler.Eklenme tarihi: 05-07-2003