Genel Başkan'dan


TEK ÇIKAR YOL ÇALIŞMAK

Bağımsız Türkiye Partisi Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, Kilis’te katıldığı etkinliklerde IMF prangasından bir an evvel kurtulmamız, AB ham hayalinden vazgeçmemiz gerektiğini söyledi. “Tek çıkar yolumuz çalışmak, çalışmak, yine çalışmaktır” dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Kilis’te düzenlenen “Bağımsız Türkiye” gecesine katıldı. Kilis’teki çok sayıda oda temsilcisinin de büyük ilgi gösterdiği gecede hem Türkiye’nin meseleleri dile getirildi hem de çözüm yolları anlatıldı.

ÇALIŞMAK, ÇALIŞMAK, ÇALIŞMAK
Kilis İl Başkanlığı tarafından Sevgi Restaurant’da gerçekleştirilen gecede konuşan BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, mevcut gidişatın devam etmesi halinde ülkenin batmaktan başka bir yere varamayacağını söyledi. BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, “Hiç vakit kaybetmeden, bir an evvel IMF’ye sırtımızı dönüp Milli Ekonomi Modeli hayata geçirmemiz gerekir” dedi. Her taraftan kuşatma altına alındığımıza dikkat çeken Prof. Dr. Haydar Baş, IMF politikalarında ısrarın, işçiyi iş bulup çalışamaz, çiftçiyi istediğini ekemez, sanayiciyi üretemez, esnafı malını satamaz, müşteriyi herhangi bir dükkandan içeri giremez, vatandaşı evine ekmek götüremez hale getirdiğini söyledi. Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan ülkemiz kendine yetmez oldu. Tahıl ambarı Türkiye’de ambarlar boşaldı. Sanayici, esnaf, işadamı, enflasyona koyulan yanlış teşhis sonucu uygulanan yanlış reçeteler yüzünden işyerini kapatmak zorunda kaldı. Türkiye bir borç ve faiz kıskacına alındı. Bu yıl sadece borç faizine ödeyeceğimiz para 65 katrilyon lira. Bütün bunlar bir yana bir de ‘AB’ye gireceğiz. Ekonomimiz düzelecek’ anlayışı pompalanıyor. Avrupa ülkeleri çalışacak, Türkiye’ye para verecek; bu bir ham hayaldir. Öz babasına bile para vermeyen Avrupalılar bize mi verecek? Türkiye’nin kurtuluşu ne AB’de, ne IMF politikalarındadır. Ülkemizin kurtuluşu milli kaynaklarımıza, Milli Ekonomik Modeli'ne dönmekte, çalışmak, çalışmak, çalışmaktadır.”

GEMİ BATIYOR
Saygı duruşu, İstiklal Marşı ile başlayan, açış konuşmasını Kilis İl Başkanı Alaattin Özkar’ın yaptığı Bağımsız Türkiye Gecesine, Kilisliler büyük ilgi gösterdi. Geceye çok sayıda sanayici, işadamı ve esnaf temsilcisi katıldı. Gecede oda temsilcileri adına bir konuşma yapan Kilis Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hasan Büyükkaşkar, esnafın içler acısı durumun gözler önüne serdi. Büyükkaşkar, “Gemi batıyor. Bu kanayan yarayı durdurun” dedi.

AB’YE UYDULUK YERİNE
BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, Kilis’te Esnaf Odalarını da ziyaret ederek vatandaşların problemlerini dinledi. Türkiye’nin çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğini esnaf dahil herkesin bizzat yaşarak gördüğünü söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, sorunların üstesinden ancak birlik ve beraberlik içinde, öz kaynaklarımızı harekete geçirecek milli ekonomik bir modeli yürürlüğe sokmakla gelinebileceğini belirtti. “AB sevdası boş bir hayaldir” diyen Prof. Dr. Haydar Baş, AB’ye uydu olmak için çırpınmak yerine büyük ve farklı bir medeniyetin sahibi olarak merkezde bulunduğumuzun bilinciyle hareket edilmesini gerektiğine işaret etti. Esnafın sorularını da cevaplandıran Prof. Dr. Haydar Baş, “ekonomideki problemlerin çözümünün bir ayağı madem para basmaktan geçiyor, şimdikiler niye basmıyor?” sorusuna, “bu bir sistem meselesidir. Önce bu sistemi bilmek gerekir” cevabını verirken, “seçilen yeni siyasetçiler öncekileri aratır oldu. Niye hep böyle oluyor?” sorusunu da şöyle cevaplandırdı: “IMF programını uygulamakta ısrar eden kim olursa olsun aynı problemleri tekrar tekrar yaşarız. Onun için IMF’ye sırtımızı dönmek şarttır.”


Eklenme tarihi: 01-06-2003