Demeçler


ŞAHA KALKMIŞ KIRAT’I FRENLEDİLER

Meltem TV’de yayınlanan güncel programında seçim sürecini ve DP-BTP ittifakı değerlendirildi. Programa katılan Hukukçu Ahmet Erimhan, “İttifakta her şey dört dörtlük giderken bir gizli el müdahale etti. Şaha kalkmış Kırat’ın frenine bastılar” dedi

Meltem TV’de yayınlanan güncel programına katılan ve seçimlerde Demokrat Parti listelerinden aday olan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcıları Gazeteciyazar Mehmet Emin Koç, Op. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Hukukçu Ahmet Erimhan, Hukukçu İbrahim Berk ve Selim Kotil seçim sonuçlarını ve bu süreçte gizli kalan bazı gerçekleri değerlendirdiler. Demokrat Parti’yle Bağımsız Türkiye Partisi arasında seçim öncesi gerçekleşen ittifak konusunun masaya yatırıldığı programda çok önemli açıklamalar yapıldı. Programın ilk turunda seçim sonuçlarını değerlendiren Ahmet Erimhan, bir değişim geçiren yeni CHP’nin AKP’den farklı hiçbir söylemi olmadığını söyledi. Erimhan, “Gündemin Anayasa ve Türkiye’nin omurgasının değiştirilmesi olduğu bu günlerde CHP farklı bir şey söylemiyor ve AKP’nin söylemlerine ortak oluyor” diye konuştu.

Milletimiz sandığa sürüklendi

İlk turdaki konuşmasında sandıkta oy kullanan milletimiz olmasına rağmen milletimiz adeta o sandığa sürüklendi” diye konuşan İbrahim Berk, “Medya bir atmosfer oluşturdu. Bugünkü Meclis aritmetiği oluşturan partiler için büyük bir kamuoyu oluşturuldu. Avukat İbrahim Berk şöyle konuştu: “Birinci operasyon CHP’de uygulandı. CHP, AKP’lileştirilerek ehlileştirildi. Tabiri caizse 6 okun uçları köreltildi. İkinci operasyon MHP üzerinde yapıldı. MHP’nin dişleri söküldü. Bir operasyonu da aslında Erdoğan başka açıdan yaptı. Bilinçli bir biçimde Güneydoğu’da düşük profilli adaylar göstererek bağımsız adayların Meclis’te hak ettiklerinden daha fazlasını alacak bir ortam oluşturdu. Bu da gizli bir mutabakatın ifadesiydi. Bu tablo Türkiye’ye Mısır, Libya gibi ülkelere dayatılan projelerin benzerleri dayatılıyor. Bu plan bunun için ortaya konuldu.”

BOP süreci işliyor

Programdaki konuşmasında “Türkiye’nin içinde bulunduğu süreç BOP sürecidir” diye konuşan BTP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, “Siz Türkiye üzerinden Mısır’ın, Tunus’un dizayn edildiği, Libya’nın İzmir üzerinden dövüldüğü, muhaliflere Türkiye üzerinden 100 milyon dolar gönderildiği Dışişleri’nin itiraflarıyla ortaya konulduğu ve Suriye’nin de Türkiye üzerinden şekillendirildiği bir dönemde Türkiye’de yapılan seçimlerin bu BOP sürecinden bağımsız olduğunu söylemek mümkün değildir” diye konuştu. “İlk başlarda toplum mühendisleri Meclis’te AKP ve CHP’nin yer aldığı bir sistem düşünüyorlardı” diye konuşan Koç, “Bu arada MHP’yi de kasetlerle barajın altına çekmeye çalışıyorlardı. Ancak Demokrat Parti’nin Bağımsız Türkiye Partisi’yle yaptığı ittifak burada birinci oyunu bozmuş oldu. Yani o iki partili sistemi düşünenlerde ‘ya DPBTP ittifakı Meclis’e girerse’ endişesi yaşandı. Tam bu sırada çok ilginçtir Prof. Dr. Haydar Baş tam bu kasetlerin en cafcaflı günlerinde, ‘Bu meseleler insanların mahremiyetiyse bu yapılanların hiçbir mantıklı izahı olamaz. Bu yapılanlar şerefsizliktir’ şeklinde bir çıkış yaptı. Prof. Dr. Haydar Baş’ın bu çıkışıyla beraber toplumun MHP’ye olan tepkisi desteğe dönüştü. MHP sandık altına giderken bir anda çıkışa başladı. Haydar Baş Bey bu oyunu da bozmuş oldu” dedi.

Milletin iradesi tecelli etmiyor

Op. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, “İnsanların oylarını gidip bazı partilere veriyor olması, milletin iradesinin tecelli etmesi anlamına gelmiyor. Ne olduğu belli olmayan politikalarla alternatif ittifakların önü kesilerek vatandaşlarımız belli partilere kanalize ediliyor” diye konuştu.

Barajı geçmek istemediler

İkinci turda söz alan Hukukçu Ahmet Erimhan seçim öncesinde BOP süreci kapsamında kurulan iki partili bir Meclis projesini bozabilmek için Prof. Dr. Haydar Baş’ın yönlendirmesiyle pek çok partiyle görüştüklerini söyledi. “Güçlü bir şekilde Meclis’e girmeyi teklif ettiğimiz partilerin bu tekliflerden rahatsız oldular” diyen Erimhan şunları söyledi: “Şu anda yüzde 1’in altında kalan partilerin liderleri o gün bu güç birliğine, el ele verelim çağrısına olumlu cevap vermediler. Küçük çıkar hesaplarını bir kenara bırakarak, çatı dayatması yapmadan bir araya gelelim dedik. İttifak etmek barajı aşmak anlamına geldiği halde bu teklifimiz kabul edilmedi. Demokrat Parti’nin duayenlerinden Hasan Ekinci’nin gayretleriyle Demokrat Parti’yle Bağımsız Türkiye Partisi arasında bu ittifak gerçekleşti. İttifak gerçekleştiğinde DP teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı bize İbrahim Berk’le birlikteydik, ‘Allah sizden razı olsun siz olmasaydınız seçime bile giremiyorduk’ dedi. Bizim sayemizde Demokrat Parti seçime girebildi. DP üst kadrosu bize çok büyük tebrik ve teşekkürleri oldu. Milli Ekonomi Modeli’ni parti programına yerleştiriyoruz ve bizim için büyük bir zenginliktir’ denildi. Ortak bir parti programı hazırlandı. Çok sayıda miting düzenleneceği planlandı. Osman Çilsal Beyefendi bize “17 milyon TL paramız var bunu seçim harcamalarında kullanacağız” şeklinde açıklamada bulundu. Ortaya ciddi bir sinerji çıktı. Büyük bir koşturmaca başladı.”

İttifaka çomak sokuldu

“İttifakta her şey dört dörtlük giderken bir gizli el müdahale etti” diyen Ahmet Erimhan şunları söyledi: “Bu süreçte yeni CHP gibi bir anda Namık Kemal Zeybek gitti yeni bir Namık Kemal Zeybek geldi. Nedir bu fotoğrafın temek özelliği? Artık bir miting yapmaktan uzak, mitinglere Prof. Dr. Haydar Baş’ın ve bizlerin hiçbir şekilde davet edilmediği, ittifakın yokmuş gibi davranıldığı, Milli Ekonomi Modeli’nin yazılı metinlere rağmen seçim beyannamesinden çıkarıldığı, adeta aman bunlar ittifaktan gitsin yoksa parti büyüyecek, barajı aşacak, bunlara mani olmalıyız şeklinde özetlenebilecek ne kadar davranış varsa yapılarak bizim çalışmalarımıza mani oldular. En az üçdört kere oturup konuştuk. Tepedekinin aksine tabandaki samimiyete hepimiz şahit olduk. İşte şaha kalkmış Kırat’ı frenlediler. Bu fren bütün sinerjiyi bozdu. Bize yakışan kendi oylarımıza ve Demokrat Parti’nin tabanındaki kardeşlerimizle tepe kadroların izin verdiği kadar çalışabilmekti. Mitingleri yaptırmadılar, çarşı Pazar gezilerini miting diye yutturulmaya çalışıldı. Bursa’da Prof. Dr. Haydar Baş’ın katıldığı ve bütün DP ve BTP kökenli milletvekili adaylarının, ‘gözümüz bir miting gördü. Biz yakışan tek miting dediler’ ama ondan sonra yine mitinglere davet edilemediler.”


Eklenme tarihi: 15-06-2011