Demeçler


Her şeyimiz elden giderken borç katlanarak büyüyor

Hükümet, Türk devleti ve milletinin yer altı-yerüstü kaynaklarını, mallarını, madenlerini, ormanlarını, işletmelerini, hak ve menfaatlerini koruyup kollamakla mükellef değil mi?

Görevi, elde ne var-ne yok her şeyi satıp kurtulmak, ecnebiye devr etmek midir iktidarın vazifesi!

Özelleştirme bu değil mi; her şeyi yabancılara devredip kurtulmak olarak cereyan etmiyor mu?!
AKP iktidarı döneminde “özelleştirme peşkeşi” kapsamında 38 milyar dolarlık satış gerçekleştirildi. Eyvallah… Lakin aynı dönemde bu “özelleştirme”lerin tanıtım, satış öncesi hazırlık ve sair kalemlerine 38-39 milyar dolarlık harcama yapılmadı mı?!

Sonuç ne… Sıfıra sıfır; elde “sıfır” bile yok!

Elde var borç, elde var faiz… Elde yok madenler, işletmeler ve kaynaklar!

Türkiye özelleştirmeyle Özal hükümetleri döneminde tanıştı.

Her dönemin ortak bahanesi şudur:

Kamu kuruluşlarının kadroları şişirilmiş. Bazı kuruluşlarda ağır yolsuzluklar yaşanmış. Bilançolardaki zarar almış başını gitmiş. Devletin yükten kurtulması için, bu kamburlardan kurtulması gerekiyormuş!

Elin akıllı ecnebileri bütün bu “zarardaki(!)” işletmeleri kelepir fiyatına devralıyor, aklını kullanarak kar ettiriyor, devlet ve millet malının kaymağını yiyor.

Onlarda bu akıl var…

Bizde ise bunu yapacak akıl olmadığı, akıllı adam kalmadığı için devrediyoruz! Devrederek kurtuluyoruz!

Böyle bir mantık, böyle bir siyaset kadar sakat ve ecnebiye çalışan bir anlayış olabilir mi?!

1985’ten bu tarafa gelen sattı-giden sattı. Haraç mezat satışlar sırasında tam bir yağma, tam bir talan yaşandı.

Kars Süt Mamülleri Müessesesi gitti. Alan şirket ilk iki yılın ardından ödemelerini yapmadığı gibi tesisi kapattı ve makineleri sökerek başka bir yere taşıdı. Kamu Ortaklığı Yüksek Kurulu durumu ancak 7 yıl sonra fark edip 1.4.1992 tarih ve 92/9 sayılı kararla Kars Süt Mamülleri tesislerini geri aldı. Atıl durumdaki trilyonluk tesis Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu’na devredildi. Onlarca işçi işten çıkarılırken, asıl önemlisi bölge hayvancılığı darbe aldı.

Özelleştirme peşkeşi, hiçbir işe yaramadığı gibi; makineleri çalınan tesis trilyonluk zararıyla bir başka kamu kuruluşunun üzerine yıkılmış oldu. Ama tesisin kapanmasının ardından Kars’ta özel sektöre ait 3 adet süt ve süt ürünleri tesisi kuruldu.

Zaman-ı evvelinde Et Balık Kurumu’na bağlı Ağrı Et Entegre Tesisleri, 25 milyar TL’ye satıldı. Bölge hayvancılığına katkısı olan tesis, yeni sahibi tarafından satıştan bir yıl sonra kapatılınca 60 milyar lira ödenerek geri alındı. Ancak tesis bir daha açılamadı, bölgede hayvancılığın çöküşü de tamamlanmış oldu.

Böyle olmadı diyen varsa, beri gelsin, bize de bilgi versin…

Kütahya Manyezit İşletmeleri Şirketi KÜMAŞ, 108 milyon 100 bin dolara gitti. Devlet bankalarında 40 milyon dolar nakit parası bulunan KÜMAŞ, satıştan bir gün önce bu paranın 18 milyon dolarını devlet bankalarından çekerek işletmeyi satın alacak olanların bankasına yatırdı. Bir gün sonra, ilgili şirket bu parayla peşinatı ödeyerek KÜMAŞ’ın sahibi oldu. Ayrıca KÜMAŞ’ın bankada kalan 28 milyon dolar parası da onu bekliyordu. Böylece, kamuya ait bir kuruluş olan KÜMAŞ özel sektör tarafından bir bakıma kendi parasıyla satın alındı.

Özelleştirme işi böyle cereyan etmedi ise, ilgili ve yetkililer açıklık getirsinler bakalım!
Bakanlar Kurulu kararı ile Afşin - Elbistan Termik santralinin kimi üniteleri ve sahalarının rehabilitasyonu ile kimi ünitelerinin ve kömür sahalarının işletilmesi, elektrik üretimi ve ticareti, bir firmaya verildi. Bakanlar Kurulu Kararı’ndan önce fiyat teklifi veren, görüşmelere katılan ilgili şirketinin aslında var olmadığı daha sonra anlaşıldı. Bakanlar Kurulu karar aldığı tarihte şirket henüz kurulmamıştı. Şirket, karardan 19 gün sonra kurulmuş!
Yanlış diyen yetkili ve ilgili varsa, buyursun açıklası!

Elektronik sektöründe faaliyet gösteren TESTAŞ Aydın İşletmelerinde durum farklı mı?!

POAŞ’ın yüzde 51’lik kamu payı, 1 milyar 260 milyon dolara birilerine satıldı. Ödemenin 760 milyon doları, aralarında devlet bankalarının da bulunduğu 9 bankanın oluşturduğu konsorsiyumdan alınan kredi ile ödendi. Teminat olarak POAŞ’ın temettü ödemeleri gösterildi.

Başka deyişle POAŞ yine POAŞ’ın parasıyla satın alındı, ama birileri sahibi oldu. Bu satış sonrası devletin elinde kalan son bölüm hisseler de yasa ihale öngörmesine karşın ihalesiz olarak aynı birilerine devredildi. POAŞ, sahibine de yaramadı; sahibine de olan oldu.

Türkiye’nin tek çinko üreticisi ve altın üretim teknolojisine sahip olan kamu kuruluşu Çinkur, yabancı konsorsiyuma 14 milyon dolara satılır. Dünyanın en büyük Çinko üreticisi ve ticaretini kontrol eden Glencore firması, alacağına karşı bu tesislere rehin koyar, üretimi durdurulur. Maden sahası ise Türkiye’de altın aramacılığı da yapan Cominco’ya arkasından meşhur Rio Tinto firmasına geçer.

İbretlik bu özelleştirme süreci operasyonları neticesinde ülkemizin tüm çinko ihtiyacı dışarıdan karşılanır. Böylece sahip olduğumuz tek altın üretim teknolojisi de yok olup gider.
Ankara’da “millet namına”(!) koltuklarda oturan birileri, bu ÇİNKUR peşkeşine bir açıklık getirsin bakalım, millet namına!?

ERDEMİR,SEKA, SÜMERBANK, PETKİM, TÜPRAŞ, Termik Santraller, TEKEL, TÜRKTELEKOM, Milli Mücadele yıllarının emaneti Eti Holding Kuruluşları, Eti Elektrometalürji, Eti Krom, Eti Gümüş, Eti Bakır, Eti Seydişehir + Maden Rezervleri + promosyon Oymapınar Barajı, Türkiye Zirai Donatım Kurumu, Manisa Kükürt İşletmesi, Sakarya Traktör Fabrikası… dahası ve dahasına ne oldu?
Hepsi gitti… Devletin borcu arttı, borç azalmadı. Millet, hem işini, hem aşını, hem de işletmelerini, madenlerini kaybetti.

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’tan başka bu konuyu gündeme getiren, bu peşkeşleri sona erdireceğini söyleyen bir Allah kulu yok… Milli bir ekonomi modeli olan yok!

Milli bir para politikası olan yok!

CHP’sinden MHP’sine, Numan’ından bilmem kimine hepsi aynı nakaratı tekrarlıyorlar. BTP’den proje aşırarak gün dolduruyorlar.

O zaman tercih milletin!

Görene… Köre ne?!

* * *


Eklenme tarihi: 11-03-2011