Demeçler


SINIFTA KALAN İKTİDAR ANAYASA YAPAMAZ

AKP hükümetinin iktidarı döneminde tüm kritik meselelerde sınıfta kaldığını söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Harun Kayacı, “Böyle bir hükümet, bütün milletin geleceğini etkileyecek bir anayasa yapamaz” dedi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Harun Kayacı 12 Eylül’deki anayasa referandumu üzerine açıklama yaptı. Referandumun AKP hükümeti için güven oylaması niteliği taşıdığını söyleyen Kayacı, “Bu hükümet iktidar olduğu dönemde tüm kritik meselelerde sınıfta kalmıştır” dedi. Harun Kayacı şöyle konuştu: “Bu hükümet işsizlikte sınıfta kalmıştır. Yoksullukta, açlıkta, terörde, birlik ve beraberlik konusunda bu hükümet sınıfta kalmıştır. Hükümetin karnesi baştan aşağıya zayıftır. Böyle bir hükümet, bütün milletin geleceğini etkileyecek bir anayasa yapabilir mi? Yangından mal kaçırır gibi bir anayasa değişikliği yapılmasının sebebi de budur.”

28 Şubatçılara hesap sorsana

Hükümetin 12 eylülde darbecilerden hesap sorulacağı iddialarının samimi olmadığını söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Harun Kayacı, başta Kenan Evren olmak üzere 1980 darbesine karışanlardan hiç kimsenin zaman aşımından dolayı yargı önüne çıkarılamayacağını söyledi. “Hükümet samimiyse 28 Şubatçılardan hesap sorsun” diyen Kayacı şöyle konuştu: “Şimdi bunların önünde Anayasa Mahkemesi ve Danıştay engeli var. Bu iki kurumu siyasallaştırmak istiyorlar. Bu bizi diktatörlüğe götürür. Hiç kimseye bunun faydası yok.”

Ekonomiyi bilmiyorlar

Konuşmasında hükümetin ekonomi politikaları üzerine de açıklama yapan Harun Kayacı, Başbakan Erdoğan’ın ekonomiyi bilmediğini söyledi. Harun Kayacı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her 4 kişiden biri hacizlik. Vatandaşlar 140 milyar dolar bankalara kredi borçlu. Bu dönemde bankalar tarihlerindeki en yüksek karları açıkladılar. Başbakan bankaların bu karlılığını Türkiye’nin iyiye gittiği şeklinde değerlendirdi.

AKP sandığa gömülecek

Hükümetin özelleştirme politikasını da eleştiren BTP Genel Başkan Yardımcısı Harun Kayacı, “iktidar ülkenin kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekiyor” dedi. Kayacı şöyle konuştu: “Ülkenin bütün değerlerini babalar gibi sattılar. İşsizlik arttı ve devlet vergi alamadı. Devlet kaybetti, işçi kaybetti, vatandaş kaybetti. Buna rağmen hükümetin bakanı ‘babalar gibi satarım’ diyor. Şimdi böyle bir hükümet anayasa yapıyor. 12 eylülde AKP hükümetin referandum sandığına gömmeye var mısınız? Hayır, demeye var mısınız? AKP’yi sandığı gömmek de yetmez. Erken seçimde Bağımsız Türkiye Partisi’ni tek başına iktidar yapmamız lazım. O zaman göreceksiniz, bu madenlerin ve şirketlerin sahibi siz olacaksınız. Bunların satmış olduğu limanların da sahibi Türk milleti olacak.”


Eklenme tarihi: 23-08-2010