Demeçler


PARÇALANMAYA HAYIR DİYELİM

Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, “Anayasa değişikliğiyle üç parçalık Yugoslavya’yı beşe böldüler. Bunların istediği bizi de birbirimize katmaktır. O halde 12 Eylülde bu zihniyete hep birlikte hayır diyelim” dedi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Gaziantep il teşkilatınca vatandaşlara iftar verildi.
İftardan sonra kürsüye gelen parti kurmayları gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu 12 Eylül’deki anayasa referandumuyla ilgili olarak dikkat çekici açıklamalar yaptı. Bağımsız Türkiye Partisi olarak referandumda hayır oyu vereceklerini ifade eden Profesör Eyercioğlu AKP hükümetinin referanduma sunduğu değişiklik paketinin ABD talimatıyla hazırladığını söyledi. BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu konuşmasında, “Türk bayrağının yanına başka bir bayrağın asılmasına izin verecek anayasa geliyor” dedi.

Değişiklik ecnebileri memnun edecek

ABD talimatlarını yerine getirmediği takdirde deliğe süpürülmekten korkan AKP hükümetinin Anayasa referandumunu gündeme getirdiğini söyleyen BTP Genel Başkanı Yardımcısı Prof. Dr. Eyercioğlu şunları söyledi: “Sizin bir Danıştayınız var, bir Anayasa Mahkemeniz var. Bazı kurum ve kuruluşlarınız var. Biz size yön çizdik, talimat verdik, bu ülkenin kaynaklarını global güçlere aktaracaktınız. Ama bunlar durduruyor. O halde ya siz bunları durdurursunuz ya da biz sizi süpürürüz, dediler. Onun için bu Anayasa metni önümüze geldi. Bundan dolayıdır ki bu Anayasa paketinde 28 tane maddenin 26 tanesi hikâye sadece 2 maddesi 19 sayfa tutuyor. Bu iki madde Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’ı düzenliyor. Anayasa değişikliklerinin içerisinde millet için bir şey var zannetmeyin. Zannetmeyin işçi için, memur için bir şey var. Tek bir yere, global güçlere hizmet ediliyor.”

Türkiye, Yugoslavya olmasın

Türkiye’nin Yugoslavya gibi parçalanmak istendiğini ifade eden Ömer Eyercioğlu Yugoslavya’nın yaşadığı süreçle Türkiye’nin içinden geçtiği sürecin benzer olduğunu söyledi. Eyercioğlu şöyle konuştu: “Batı bugün Türkiye’de uyguladığı projenin bir benzerini Yugoslavya için o tarihlerde hazırladı. 27 Eylül 1989’da Yugoslavya yeni bir anayasa için referanduma gitti. Bu referandumu yapıldıktan bir yıl sonra 13 Aralık 1990’da ikinci Anayasa geldi. İkinci Anayasa, ‘federe devletler kurulabilir’ maddesini getirdi. O günden sonra bir anda Yugoslavya paramparça oldu. Komşu komşunun çocuğunu öldürmeye başladı. Birbirine kurşun sıkmaya başladı. Herkes birbirini kırdı ve Yugoslavya beş parçaya bölündü. Hala durulmuş değil, milyonlarca insanın kanı aktı. Şimdi İçişleri Bakanımız bir hafta önce şu cümleyi söyledi: ‘Eğer bu anayasa geçerse biz hemen arkasından topyekûn yeni bir anayasa getireceğiz.’ Ne getirecekler? İşte Baydemir’in Diyarbakır’da sözünü ettiği şey geliyor; Türk bayrağının yanına başka bir bayrağın asılmasına izin verecek anayasa geliyor.”

Parçalanmaya hayır diyelim

Yugoslavya’yı 5 parçaya böldüklerini söyleyen Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu bu güçlerin Türkiye’yi 26 parça saydıklarına dikkatleri çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizi Lazıyla, Çerkeziyle, Kürdüyle, Arabı ve Türküyle 26 parça sayıyorlar. Üç parçalık Yugoslavya’yı beşe böldüler, birbirine kattılar. Bunların istediği bizi de birbirimize katmaktır. O halde 12 Eylülde bu hükümete, bu zihniyete, Büyük Ortadoğu Projesine hep birlikte hayır diyelim. Hayır’da yarışalım ve hayırda olalım.”


Eklenme tarihi: 19-08-2010