Demeçler


BELEDİYELER RANT PEŞİNDE DEĞİL, HİZMET PEŞİNDE KOŞMALI

İstanbul’da yaşanan sel felaketi üzerine açıklama yapan BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül, “Bu olaylar doğru imar uygulamaları yapılmamasından ve yanlışlara bile bile göz yummakta cereyan etmektedir” dedi.

İstanbul’da yaşanan sel felaketi üzerine Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) yetkilileri bir basın açıklaması yaptılar. BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül yaptığı açıklamada İstanbul’da yaşanan afetin doğru imar uygulamaları yapılmamasından ve yapılan yanlışlara göz yumulmasından kaynaklandığını söyledi. BTP İstanbul İl Başkanı Em. Başsavcı Selim Mecit Beşer de açıklamasında “Havalanı bağlantı yolunun dere üzerine inşa edilmesi bilgisizliğin değil, büyük bir ihmalin eseridir” dedi. İstanbul’un sele en fazla maruz kalan ve alt yapı konusunda İstanbul’un en eksik ilçelerinden olduğu bir kez daha ortaya çıkan Çatalca’da hala 4 kişinin kayıp olduğunu açıklayan BTP Çatalca İlçe Başkanı Turan Şeyhan, ilçede yaşananların rant peşinde koşan belediye yönetimlerinin ilgisizlik ve bilgisizliğinden kaynaklandığını dile getirdi.

Biz yönetimi uyarmıştık

Başbakan Erdoğan’ın da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1996-2000 yılları arasındaki dönemde İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İGDAŞ) Genel Müdürü olan BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül açıklamasında İstanbul nazım planları yapılırken derelerin üzerinin kapatılmasının gündeme geldiğinde bunun İstanbul için bir intihar olacağı konusunda yönetimi uyardıklarını dile getirdi.

Fuat Şengül açıklamasında şunları söyledi:

“İstanbul nazım imar planları yapılırken derelerin tamamının kapatılması gündeme gelmiş fakat biz mühendisler bunun intihar olacağını suyun her zaman mecrasını bulacağını, bu sebeple de taşkınların mutlak olduğunu ifade etmiştik. Yine Ayamama ve Tavukçu deresi veya başka herhangi bir derenin 50 yılda bir mutlaka feyezana uğrayacağını bilmemek mümkün değildir. Bu olaylar doğru imar uygulamaları yapılmamasından ve yanlışlara bile bile göz yummakta cereyan etmektedir.”

Bilgisizlik değil, ihmal

BTP İstanbul İl Başkanı Em. Başsavcı Selim Mecit Beşer de yaptığı açıklamada, İstanbul’un bugüne kadar böyle bir afet yaşamadığına dikkat çekti. Mimarlar Odası’nın Ayamama Deresi’nin böyle bir felakete sebep olacağına dair uyarılarının yetkililer tarafından dikkate alınmadığını söyleyen Selim Mecit Beşer, “İstanbul böyle bir felaket görmedi. Havalanı bağlantı yolunun dere üzerine inşa edilmesi bilgisizliğin değil, ihmalin bir eseridir. Mimarlar Odası’nın bu yolla ilgili ve Ayamama Deresi hakkında 100’den fazla uyarısı olmuştur. Yaşananlar göz göre göre işlenmiş cinayettir” diye konuştu.

İstanbul’un sele en fazla maruz kalan alt yapı konusunda İstanbul’un en eksik ilçelerinden biri olan Çatalca oldu. Çok sayıda köprünün yıkıldığı ilçede 4 kişinin hala kayıp olduğunu söyleyen BTP Çatalca İlçe Başkanı Turan Şeyhan, “İzzettin köyü köprüsü, Gökçeali köprüsü, İnceğiz köprüsü, Çiftlikköy köprüsü, Hisarbeyli köprüsü tamamen yıkıldı ve kullanılmaz hale geldi” dedi. BTP Çatalca İlçe Başkanı Turan Şeyhan şöyle konuştu: “Çatalca Kaleiçi mahallesi ve Su Deposu mevkii tamamen selden etkilendi. Vatandaşlar can ve mal kaybına uğradı. Halen 4 kişilik bir aile kayıp durumda. Yine İzzettin Köyü köprüsü, Gökçeali köprüsü, İnceğiz köprüsü, Çiftlikköy köprüsü, Hisarbeyli köprüsü tamamen yıkıldı ve kullanılmaz hale geldi. Köylere iki gün elektrik verilemedi. Bu yaşananlar tamamen yerel yönetimin ilgisizliği ve bilgisizliği yüzünden yaşanmıştır. Rant peşinde koşan belediye yönetimlerinin umursamazlığı ve aymazlığının sonucudur. İlgililer hakkında mutlaka soruşturma açılmalıdır.”


Eklenme tarihi: 12-09-2009