Demeçler


BTP'den basın açıklaması

BTP'den basın açıklaması

İstinaf Mahkemesi’nin BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ve kendisi verilen hapis cezasını kaldırıp tüm suçlamalardan ayrı ayrı verdiği beraat kararını yazılı bir açıklama yapan BTP Parti sözcüsü Avukat Lütfullah Önder, “Bu karar ile ciddi bir hukuksuzluk düzeltilmiş, hak yerini bulmuştur” dedi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ile aynı davada yargılanan, BTP Parti sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Avukat Lütfullah Önder, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 9.Ceza Dairesince 19.03.2020 tarihinde verilen beraat kararı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.


Açıklamasında, Prof. Dr. Haydar Baş’ın 5 yıldır haksız ve hukuksuz bir şekilde yargılandığına dikkat çeken Lütfullah Önder, şunları kaydetti:

“BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, senede bağlı alacağını yasal yollarla tahsil etmek isterken, olaya bazı karanlık ellerin müdahale etmesi ile alacak vereceğe konu hukuki ihtilaf, ceza yargılamasına taşınarak, genel başkanımız alacağın tahsilinde görev alan avukatları ile birlikte haksız ve hukuksuz şekilde yaklaşık 5 yıldır yargılanmaktaydı. Genel Başkanımızın milleti için verdiği haklı mücadelesinde; O’nu yıldırmak, baskılamak ve O’na siyasi yasak getirmek için bir kısım karanlık eller çok ciddi uğraş vermişlerdir. Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesinde süren yargılamada; mahkeme heyetini defalarca değiştirmişlerdir. Mahkeme başkanı, duruşma savcısı ve  mahkeme üyeleri defalarca değiştirilmiş ve nihayetinde 2'ye 1 oy çokluğu ile BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ve Genel Başkan yardımcısı Avukat Lütfullah Önder hakkında 2 yıl 6 ay hapis cezası verilmiştir. Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesinin hukuksuz kararının kaldırılması talebiyle istinaf kanun yoluna yaptığımız başvuru ise 19.03.2020 tarihinde kabul edilmiştir.

Hak yerini buldu

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi 19.03.2020 tarihinde dosya üzerinden verdiği karar ile; BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ve BTP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Lütfullah Önder’e verilen hapis cezasını kaldırıp tüm suçlamalardan ayrı ayrı beraatlarına karar vermiştir. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 9 Ceza Dairesi, duruşma açma gereğini dahi duymadan verdiği karar ile dosyadaki deliller ile cezalandırma kararı verilmesinin mümkün olmadığını ortaya koymuştur.  Bu karar ile ciddi bir hukuksuzluk düzeltilmiş, hak yerini bulmuştur.

Yargı kurumu dimdik ayakta

İstinaf Mahkemesi Kararı; son yıllarda ciddi yaralar almış yargı kurumunun hala ayakta olduğunu, dosyadaki somut deliller ile ve vicdani kanaat ile hüküm kuran hâkimlerin halen var olduğunu hepimize göstermiştir. Bu vesile ile bir hususa daha değinmek isteriz. Herkesin FETÖ’ye selam durduğu dönemde Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş 20 yılı aşkın süre FETÖ ile tek başına mücadele etmiştir. FETÖ’nün yargı içinde en güçlü olduğu dönemde kurulan kumpas davalarında ve genel başkan aleyhine açılan davalarda yargılanmış ve sonucunda Genel Başkanımız bu davaların tamamını kazanmıştır. FETÖ en güçlü olduğu dönemde ona karşı açtığı davaları kaybetmiştir. Bugün de, FETÖ kalıntıları ve FETÖ yöntemleri ile genel başkanımızı yıldırmaya, ona siyasi yasak getirmeye çalışanlar kaybetmiş, Prof. Dr. Haydar Baş kazanmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”


Eklenme tarihi: 21-03-2020