Demeçler


BTP Kilis belediye başkan adayı Akdağ'ın projeleri

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Kilis Belediye Başkan Adayı Avukat M. Galip Akdağ Kilis ile ilgili önemli ve gerekli projelerin altına imza atmak istediğini dile getirdi.

İlk başta Kilis’in üzümünün işlenip çeşitli ürünlerin elde edileceği bir entegre tesisin çalışmasını başlatacağını söyleyen Akdağ, Kilis’in kendine özgü zenginliklerinin halkımızın menfaati doğrultusunda değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Halkımızın Kilis ile ilgili projeleri hakkında bilgi edinebilmesi için www.avukatgalipakdag.com sitesini ziyaret edebileceğini söyleyen Akdağ, Kilis ile ilgili bazı projelerini yazılı olarak basın mensublarına dağıttı.

İMAR VE İSKÂN PROJELERİ

-KİLİSİN BATISI İMARA AÇILACAKTIR.ÖZELLİKLE ŞEHRİN İSLAHİYEYE DOĞRU GENİŞLEMESİ SAĞLANACAKTIR.
-KİLİSİN KUZEYİNDEN ÇEVRE YOLU GEÇİRİLECEKTİR.
-YENİ SEBZE HALİ KİLİSİN GÜNEYİNDEKİ ÇEVRE YOLU ÜZERİNE TAŞINACAKTIR.
-KURU GIDA(ÜZÜM, FISTIK) VE ZAHİRE HALİ YAPILACAKTIR.
-SOSYAL KÜLTÜREL FAALİYETLERİN DE(KONFERANS SALONU, SİNEMA TİYATRO, MUTEMADİYEN İCRA EDİLECEK ÜZÜMCÜLÜK FESTİVALLERİ, KÜLTÜR MERKEZİ) İCRA EDİLECEĞİ YENİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİNASI YAPILACAKTIR.
-KANAL BOYU TABİR EİDİLEN SU KANALININ ÜZERİ KAPATILARAK ETRAFI YEŞİLLENDİRLİP ŞEHRE KAZANDIRILACAKTIR.

SOSYAL VE KÜLTÜREL PROJELER

- YAŞLILAR EVİ KURULACAKTIR.
- ŞİDDETE MARUZ KALAN KADINLAR İÇİN SIĞINMA EVİ KURULACAKTIR.
- KOMPLEKS ŞEKİLDE DİZAYN EDİLEN BELEDİYE TESİSLERİNDE EV KADINLARINA EL BECERİ KAZANDIRMA VE EL BECERİLERİNİN AİLE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLAYACAK ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMESİ SAĞLANACAKTIR.
- KADINLAR İÇİN ÜCRETSİZ ZAYIFLAMA VE REHABİLİTASYON MERKEZİ KURULACAKTIR.
- SEMT SAHALARI KURULACAKTIR.
- ÇALIŞAN VE ÇALIŞMAYAN ANNELERİN 2-5 YAŞ ARASI ÇOCUKLARINI KISA SÜRELİ(1 İLE 3 SAAT)
EMANET EDEBİLECEKLERİ 7 GÜN ÜCRETSİZ HİZMET VERECEK KREŞ KURULACAKTIR.
- KİLİSTE BAZI PARKLAR HEM GECELERİ VE HEM DE KIŞ AYLARINDA DA HİZMET VERİLEBİLECEK ŞEKİLDE ÖZEL TEŞEBBÜS İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE YENİDEN DÜZENLENECEKTİR.
- ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN ETÜD ALANLARI OLUŞTURULACAKTIR.
- BELEDİYE İLE GENÇLİK ARASINDA İLETİŞİM VE ORGANİZASYONUN SAĞLANMASI İÇİN GENÇLİK MECLİSİ İHDAS EDİLECEKTİR.

Bağcılık

Evliya Çelebinin anlattıklarına göre Kilis ve yöresinde kırk çeşit üzüm varmış. Şu anda Kilis’te 21000 hektarı bulan bir alanda 10.040.000 tiyek ile bağcılık yapılıyor. Bu bağlardan senede 86 bin ton dolayında yaş üzüm üretiliyor. Üretilen bu üzümlerden şu ana kadar alışılmışın dışında bir şekilde değerlendirilmemiştir. 50-60 yıldır belki de daha uzun bu üzüm hep aynı şekilde değerlendirilmektedir. Kilis Belediyesi olarak kurulacak entegre tesiste üzümümüzü çok değişik şekillerde değerlendireceğiz. Bu şekilde üzüm hak ettiği değerden üreticiden alınacak hem de üzümün gün pekmezi, üzüm suyu, tahinli pekmez , çokokrem kıvamında pekmez , ve daha değişik bir çok şekilde değerlendirilmesiyle Kilis’e katkı sağlanacak. Böylece istihdam da oluşturulmuş olacak. Gıda mühendisi, pazarlamacısı, Ziraat Mühendisi, işçisi ile şehre maksimum düzeyde girdi sağlanacaktır. Tiyeklerin ıslahı ve tedavisi ve bakımı ile ilgili laboratuar kurulacaktır.Araştırma ve geliştirme merkezi kurulacaktır.

Zeytincilik

Kilis zeytinyağının entegre tesiste şişelenmesi ve marklaşması sağlanacaktır.

MADENLERİMİZ

Kilis’in Musabeyli ilçesine bağlı Dostallı (Madenyolu) köyü ve etrafında daha önce yapılan aramada, Karabolluk sahasında demir, magnezyum ve fosfat cevherine rastlanmıştı. Maden Tetkik ve Araştırma Genel Müdürlüğü yetkilileri, sahadaki muhtemel rezervin 250 bin ton olarak tahmin edildiğini belirtmişlerdi.

Kilis Belediyesinin alacağı maden tetkik ve arama izni ile hem istihdam sağlanacak hemde madenlerlerimiz şehrimize ve ülkemize kazandırılmış olacaktır.

Şifa ve Tedavi Turizmi

Kesmelikte, televizyon vericilerinin bulunduğu tepede ayrıca Resul Osman dağı eteklerinde Kara Meltemi isminde sürekli ve yüksek oranda oksijen içeren bir esinti mevcuttur.Bu esintiden tedavi turizmden yararlanılacaktır. Belediyenin kuracağı sosyal tesislerde astım ve göğüs hastalıklarının tedavisi sağlanacaktır. Hammaddesi sadece temiz ve bol oksijenli hava olan kaynağımızı değerlendirdiğimizde Türkiye'nin her tarafından vatandaşlarımızın gelip şehrimizde tatillerini geçirmeleri için tur organizasyonları yapılacaktır.

SAHABE TURİZMİ

Kilis ve çevresi İslam’ı ilk kabul eden sahabe efendilerimiz kabirleri ile adeta bir gül bahçesini andırmaktadır. Bazı kaynaklara göre hazreti Ebu Bekir, bazılarına göre ise hazreti Ömer (r.a) zamanında Halep üzerinden Kilis’e gelip bu bölgede İslam’ı yayma çalışmalarında bulunan birçok sahabenin bir kısmı Kilis’te Feth-i İslam için giriştikleri mücadelede şehit olmuştur. Bir kısım kaynaklar Kilis’te şehit düştüğüne inanılan sahabelerin aslında başka beldelerde meftun olduğunu bildirse de Kilis ve çevresinde adları bilinen ve bilinmeyen birçok sahabeye ait türbeler mevcuttur. Alâ rivayet, bizim edindiğimiz bilgilere göre Kilis ve çevresinde 3 bin civarında sahabe şehit düşmüştür. Hazreti Peygamber (s.a.v) efendimizin Veda Hutbesini 100 ile 120 bin sahabenin dinlediği kabul edildiğinde Kilis’in Arap yarım adasına yakınlığı da düşünüldüğün de bu 3 bin sahabenin Kilis’te şehit düşme ihtimali daha da artmaktadır. İşte bizim bildiğimiz ve halkımızın sahabe türbesi diye hürmet ettiği sahabe türbeleri: MUHAMMED BEDEVİ (R.A) TÜRBESİ, ŞURAHBİL bin HASENE (R.A.) TÜRBESİ ve ZAVİYESİ, ŞEYH MANSUR EL SİMATÎ (R.A.) TÜRBESİ, ŞEYH İZZEDDİN TÜRBESİ, HULK DEDE TÜRBESİ, MUHAMMED EL ENSARİ TÜRBESİ, BAHAADDİN VE MUHAMMED ŞAHABEDDİN TÜRBESİ, TALHA bin ÛBEYDULLAH ve ZÜBEYR bin AVVAM türbesi (R.A.)

Manevi olarak büyük bir potansiyele sahip Kilis’imizi turizm yönünden bütün Türkiye’ye dünyaya tanıtarak KİLİS TURİZM YÖNÜNDEN TEŞVİK EDİLECEKTİR.


Eklenme tarihi: 14-11-2008