Genel Başkan'dan


BTP Liderinden ekonomi dersi

BTP Liderinden ekonomi dersi

Her hafta sonu Meltem TV'de yayınlanan “Milli ve Dini Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler” programı bu hafta Düzce, Bolu, Kocaeli, Sakarya ve Yolava'dan vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye'nin iç ve dış politikada yaşadığı sıkıntılı sürecin değerlendirildiği programa Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş onur konuğu olarak katıldı. Programa BTP Düzce İl Başkanı Gülali Keleşoğlu, BTP Kocaeli İl Başkanı Muharrem Can, BTP Sakarya İl Başkanı Mehmet Sağlam ve BTP Yalova İl Başkanı Yüksel Durak’ın yanı sıra BTP kurmay kadrosu da katıldı.

Programdaki konuşmasında dolardaki yükselişi ve milli paralarla ticaret tartışmasını değerlendiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Türkiye'nin milli parası olmadığını söyledi. “Şimdi herkes milli paraya dönelim diyor ama milli paranın ne olduğunu hiç kimse bilmiyor” diyen Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi:

“Cebinizde taşıdığınız para milli para değildir. Ama hocam üzerinde 50 Türk Lirası, 100 Türk Lirası yazıyor bu milli para değil mi? Hayır milli para değil. Bu Amerikan dolarının tercümesi olan paradır. Bizim cebimizdeki paraların tamamı Türk lirası konvertible olsun diye yani her yerde geçsin diye gittiler sendikasyon adı altında krediler, yani döviz aldılar, hazineye koydular ve bu paranın mukabilinde üzerinde Türk lirası yazan parayı bastılar. Bizim paramız hazinede mevcut olan dövizin karşılığı olan TL'dir, yani bize ait değildir.”

Türkiye milli parasını basamıyor
Türkiye'nin uzun yıllardır kendi milli parasını kullanamadığını ifade eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasında şu dikkat çekici ifadeleri kullandı:

“Milletlerin yıllık kazancının adına Gayri Safi Milli Hâsıla (GSMH) denir. Bizim her yıl kazandığımız bir para var. Şimdi bu GSMH'nin karşılığında bizim piyasaya para sürmemizi gerekirken maalesef bunu yapmadık, yapamadık. Bize müsaade etmediler. Dediler ki, 'Siz kendi paranızı basıp piyasaya süremezsiniz. Sizin paranız geçerli olmaz.' Türkiye'de en çok sevilen, bizim de sevdiğimiz Özal bile bu kuralı değiştiremedi. Ne yaptı? Aldı Amerika'nın dolarını hazineye koydu, onun karşılığında Türk lirasını bastı. Senelerden beri gerçek Türk lirası piyasada yoktur arkadaşlar. Şimdi ben bu işi yapmaya varım. Şimdi siz de var mısınız Türk lirasını esaretten kurtarmaya.”

Bizden kopya çekiyorlar
Vatandaşlara “Türk lirasını esaretten kurtarmaya var mısınız” diye soran BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Milli Ekonomi Modeli ile literatüre kazandırdıkları milli para kavramının kendilerinden kopya çekildiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Televizyondan bizi dinliyorlar, A partisinden B partisinden. Kopya çekerek konuşuyorlar. Olayı bilmedikleri için de yanlış yapıyorlar, konuşuyorlar. Milli paraymış..! Nerede milli para? Sen bana bir kuruş milli para getir servetimin tamamını sana vereceğim. Böyle bir para yok ortada. Milli paramız yok. Evvela milli paranın olabilmesi için bizim GSMH karşılığında paramızı piyasaya sürmemiz lazım. Emeğimizin karşılığını piyasaya sürmemiz lazım. Bu sürülmedi, sürülmüyor.”

Çok dikkat çekici mısır çuvalı örneği

Senyoraj konusundaki açıklamalarını mısır örneği ile izah eden Prof. Dr. Haydar Baş, “Şimdi bir çuval mısır tarlamıza attık. Kabul edelim ki bu mısırı atarken bin TL masraf ettik. Bu bir çuval mısır hasat zamanı geldiğinde 10 çuval olarak geri alınıyor. Bakın tarlaya atarken bir çuval mısır bin liraya mal oldu bize. Geriye aldık 10 çuval mısır. Piyasada bu işlem karşılığında kaç para var? Bin lira var. Soruyorum size bu bin lira ile biz artan 9 çuvalı alabilir miyiz? Alamayız. Peki almak için ne yapmak lazım? O 10 çuval mısırın karşılığında paramızı piyasaya sürmemiz lazım. Anlaştık mı? Bizim yapacağımız en basit işlem bu. Devlet emisyonunu genişleterek parayı piyasaya arz edecek. O zaman işte o 10 çuval mısır herkesin evinde olacak, sofrasında olacak. Sen hiçbir şey yapmıyorsun milli para diyorsun. Senin milli paran yok. Milli parayı Allah nasip ederse biz gerçekleştireceğiz ve milletin cebi milli parayla dolacak” dedi.

‘Faizli sömürü düzenini yok edeceğiz’

Milli Ekonomi Modeli'nin kuralları çerçevesinde piyasaya sürülecek olan gerçek milli parada faiz olmadığını ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, “Bu bereketli para... Onda faiz yok... Faiz bereketi olmayan adeta toprağı kurutan bir zehir gibidir. Faiz parayı tekelleştiriyor. Ben şimdi hepinize yüzdelik vererek para topluyorum. Topladığım paraları bir yere koyuyorum banka vs. Para kimin elinde oluyor, bankanın elinde oluyor. Sizin bu para üzerinde tasarruf yetkiniz yok. Bankanın elinde olan bu paranın topluma ciddi bir maliyeti oluyor. Esnaf yüzde 12- 13 faizle kredi alıyor. Enflasyon yüzde 7-8 diyor. Sadece aldığı faizi ödemek için bu adam yüzde 12 karla ürününü satmak mecburiyetinde. Bir de geçimi var, yüzde 5 de buradan koy, etti yüzde 17. Onun için piyasada lafta ucuzluk var hakikatte ise ciddi bir pahalılık var. Ciddi bir sömürü var.  Bu sömürü düzenini yok etmeye var mısınız” dedi.

‘Rusya on binleri Müslüman yaptık’

“Türkiye'nin geleceği BTP kadrolarındadır. Bu tezdedir” diyen Prof. Dr. Baş, “Milli Ekonomi Modeli uygulandı. Dünya bundan cevap aldı. Karnı aç olanlar karnını doyurdu. Bu ülke Rusya'dır. Biz o dünyada insanların İslam'a girerek hidayete erdikleri gördük. Biz bu faaliyetleri yaparken 'Haydar hoca Rusçu oldu' diyor. Yahu ben Rusların dediğinin hiç birini almadım ki... Onlar benim dediklerimi alıyorlar. Adamlar geldi 'bize dinini anlatın' dedi ve anlattık. On binlerce insan Müslüman oldu. İmkânım olsaydı belki de milyonlar Müslüman olacaktı orada. Kim kesti bunun önünü? Şeriatı, İslam'ı getireceğiz iddiasında bulunan ikiyüzlü şahsiyetler bunu engelledi” dedi.

‘Dünya lideri seçilen aslında Haydar hoca’

Konuşmasında “Bizim sistem denenmiştir” ifadesini tekrarlayan Prof. Dr. Haydar Baş, “Bu tez gittiği yerde para problemini tarım konusunu, madenciliği, üretimi, tüketimi tüm problemleri çözdü. Milleti huzura, saadete kavuşturdu. Örneğin Rusya... Dünyada ondan önce ABD liderdi şimdi ABD onun arkasında geliyor. Rusya lideri Vladimir Putin kaç yıldır dünya lideri seçiliyor. Aslında Putin seçilmedi Haydar hoca seçildi. Daha evvel Putin yok muydu arkadaşlar? Vardı. O zaman neden seçilemiyordu? Çünkü elinde insanları huzura, refaha ulaştıracak bir sistemi yoktu. Ama Putin Milli Ekonomi Modeli ile bunların tamamını yapıyor ve vatandaşlarının tamamına veriyor” şeklinde konuştu.


Eklenme tarihi: 05-12-2016