Demeçler


Bu hamleleri destekliyoruz

Bu hamleleri destekliyoruz

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi, yaptığı yazılı basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli katkılarıyla Türkiye ile Rusya’nın hızla normalleşen ilişkilerinin Türkiye’nin geleceği açısından olması gereken olduğunu ve Bağımsız Türkiye Partisi olarak bu gelişmeyi desteklediklerini ifade etti. “Uçak düşürme olayından sonra kötüleşen ve kopan Türkiye - Rusya ilişkilerinde son günlerde sağlanan iyileşme ve toparlanma sürecinin daha da hızlandığını gözlemliyoruz” ifadelerini kullanan BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi şunları kaydetti:

“Sadece ekonomik ilişkiler, turizm, enerji anlaşmaları, Türk Akımı’nın imzalanması değil, askeri ve stratejik birliktelik çabaları da dikkat çekmektedir. Genelkurmay Başkanımız bir heyetle Moskova’da askeri temaslarda bulundu. Ortak askeri yaklaşımlar ve karşılıklı istihbarat ilişkileri ele alındı. Bu arada Rusya’nın Liberal Demokrat Parti Başkanı Vladimir Jirinovski’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan için söylediği sözler çok anlamlı idi:  ‘Bizim Türkiye ile ilgili uluslararası siyasi sürece müdahale etmemiz gerekir. Erdoğan’ı desteklememiz lazım. Erdoğan bizim adamımız. Onu kimse devirmeye cesaret edemez.’ Ve yine Jirinovski, ‘Ortadoğu’da Türkiye ve Rusya beraber hareket etmeli, hatta İran’da buna katılmalı’ diyor. İşte tam da bundan batı dünyası korkmaktadır ve bu üç ülkenin beraberliğinden, ciddi kaygı duyduğunu, Ortadoğu’daki menfaatlerinin zarar göreceğini görmektedir.”

Olması gereken buydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin geleceği açısından olması gerekeni yaptı ve uçak krizi ile suni olarak bozulan ilişkileri, bizzat Putin’le görüşerek ve süratli adımlar atarak toparladı ve ileriye götürdü.
Rusya – Türkiye yakınlaşmasını sağladı, hatta birlikte ortak siyasi, ekonomik, askeri, stratejik alanlar oluşturmaya başladı. BTP olarak ülkemizin geleceği açısından olması gerekenin bu olduğuna inanıyoruz ve bunun arkasındayız.

Sözde müttefikler arkadan hançerledi

Kendisini Batı ittifakı içinde kalmakta zorunlu gören siyasi anlayış, 1974 Kıbrıs harekâtında yaşadığımız gibi batılı ülkeler tarafından terk edilme ve yalnızlaştırma olayını bugün de yaşıyor.
Hatta stratejik müttefikleri ABD, NATO ve Avrupa Birliği (AB) tarafından arkadan hançerleniyor, darbelerle zayıflatılmak, kaosa sürüklenmek ve terör gruplarına açıktan verilen desteklerle bölünmek isteniyor. Tam bu noktada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izlediği Rusya ile yakınlaşma ve işbirliği siyaseti, çok olumlu bir adımdır ve yararları kısa ve uzun vadede görülecektir.

Türkiye ile Rusya işbirliği barış getirecek

ABD ve Batı kadar İsrail de bu beraberlikten korkmaktadır. Türkiye - Rusya ve de hatta İran beraberliği, Ortadoğu’ya bir hesap üzere gelenlerin en büyük korkusudur ki Erdoğan ve Putin’in oluşturacağı güven ve ortak menfaat esasına dayalı stratejik ortaklık, her iki ülkeye olduğu kadar, bölgeye de, dünyaya da önemli bir katkı sağlayacaktır. Zaten Rusya, 2005’te başlayan son 10 yıllık süreçte, tek kutuplu dünyayı, ABD aleyhine iki kutuplu bir hale dönüştürmüş, Putin Batı medyasında dünya lideri seçilmiştir.
BTP olarak, jeopolitik ve jeostratejinin Türkiye ve Rusya’yı mutlak bir işbirliğine ve beraberliğe mecbur ettiğini düşünüyor ve ülkemizi son yıllarda kuşatan saldırıların bertaraf edilmesi ve komşularımızla yeniden dayanışma içinde barış içinde karşılıklı menfaat ilişkileri ile huzura kavuşmamızda, bu adımların atılmasını çok önemsiyoruz. Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sürece yaptığı olumlu katkıyı da takdire şayan buluyoruz. Umuyor ve diliyoruz ki, Türkiye – Rusya beraberliği daha da gelişir, her iki ülkeye ve bölgeye hizmet eder, barış getirir.”


Eklenme tarihi: 03-11-2016