Genel Başkan'dan


Cumhuriyet Bayramı mesajı

Cumhuriyet Bayramı mesajı

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Mesajına, “Cumhuriyet'in sahibi olan Türk Milleti'nin bayramını kutluyorum; birlik, kardeşlik, huzur ve esenlikler diliyorum” ifadeleriyle başlayan BTP Genel Başkanı Prof. Baş şunları kaydetti: “Atatürk, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti ilan ederek; saltanatvari anlayışla yasama, yürütme ve yargının tek elden idare edilmesini sonlandırmış, tüm yönetim tarzlarının millete ait bir yönetim biçimi olması gerektiğini dünyaya ilan etmiştir. Artık hâkimiyet kayıtsız şartsız büyük Türk Milleti'nindir. Cumhuriyet, halkın iradesinin Meclis'e yansıdığı, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu rejimin adıdır.

Türk kimliği medeniyet kimliğidir

Türk Milleti kimliği ise, hamurunu Hacı Bektaş Veli'nin Ehl-i Beyt nefesi ve İslam mayası ile yoğurduğu Anadolu ve Balkanlarda yaşayan halkların medeniyet kimliğidir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu M. Kemal Atatürk, Lozan Anlaşması'na "Misak-ı Milli sınırları içinde yaşayan Kürt, Türk, Laz, Çerkez kim olursa olsun Müslüman olan herkes Türk Milleti'dir. Azınlıklar, ancak gayrimüslimlerdir" gerçeğini kazımış; Türkiye Cumhuriyeti'ni birlik ve bütünlük içinde böyle bir Türk Milleti esası üzerine bina ve ilan etmiştir. Hiç kimse ayrıcalıklı ve imtiyazlı değildir. 79 milyonun ayrısı-gayrısı yoktur; hepsi, devletin, vatanın ve Cumhuriyet'in öz be öz sahibidir, Türk Milleti'dir.

Ülkemiz bölünme sürecine sürükleniyor

Bölgemiz parçalanmaya tabi tutulduğu gibi ülkemiz de bölünme sürecine sürüklenmektedir. Cumhuriyet Bayramı'nı kutladığımız bu günde, devlet ve millet olarak içte ve dışta yaşadığımız gelişmeleri bu gerçekler perspektifinden okumamız ve idrak etmemiz, bölünme sürecine çanak tutanları da ayıktırmamız, varlığımız ve geleceğimiz adına şarttır. Kurtuluş Savaşı şartlarından daha entrikalı ve daha ağır günlerden geçiyoruz. Bugün de milletimizi bu badirelere karşı bir ve beraber kılacak kuvvet, inanç ve birlik mayamız olan Ehl-i Beyt sevgisinde kenetlenmemizdir. Bu birliğe, bugün 150 ülkede hayata geçirilmeye başlanmış ve 4 milyar insanın istifade ettiği Milli Ekonomi Modeli’miz ile kazandırılacak ekonomik güç, Türkiye'yi Atatürk dönemindeki tam bağımsız ve lider ülke günlerine döndürecektir. Bu umut ve azimle, yüce Türk Milleti'nin Cumhuriyet Bayramı'nı tekrar kutlar, huzur ve esenlik dilerim.”


Eklenme tarihi: 29-10-2016