Demeçler


AKP Terkos Gölü’nü bulandırmasın

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, AKP’li belediyenin tuzlu deniz suyunu, içme suyu havzası olan Terkos Gölü’ne akıtmaktan vazgeçmesini istedi.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, Çatalca’nın Balaban köyüne ve Terkos gölünün mücavir yerleşim alanlarına ziyaretlerde bulundu. Vatandaşın yoğun şikayetleri üzerine Terkos Gölü etrafında incelemeler yapan BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç “BTP iktidarında ormanlar ve göller, orman köylüsünün emrinde hizmetinde olacaktır. Orman köylüsü hem ormanından istifade edecek, hem de ormanları ve gölleri koruyacaktır. AKP hükümeti, çıkardığı yeni kanunla orman ile köylüsünün arasını açtı. Açmanla kalmadı; şimdi de içme suyu havzalarımıza arıtılmamış tuzlu deniz suyu katarak göllerimizin ekolojik dengesini yok ediyor. Hiç kimse tabiatın dengesini, içme suyu havzalarımızın ekolojik dengesini bozmaya yetki sahibi değildir. Terkos havzasında yaptığımız incelemelerde, denizden içme suyu havzasına açılmış üç kanaldan göle tuzlu deniz suyu aktarılmaktadır. AKP’li belediye ve İSKİ, derhal Terkos Gölü’ne denizden su aktarmaktan vazgeçmelidir” şeklinde konuştu.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, “Terkos gölüne denizden akıtılan tuzlu su, göldeki tatlı su balıklarını yok ettiği gibi, ekolojik dengeyi ve vatandaşın içme suyunun da kıvamını bozuyor. Bu ekolojik tahribat, derhal sona erdirilmelidir. Terkos’a akıtılan tuzlu deniz suyu gölün dibine çökerek deniz tabanını ve tatlı su balıklarının gıdasını yok ediyor. Terkos’taki canlılar, ölü vaziyette gölün üstüne vurdular. Terkostan istifade eden tatlı su balıkçıları ve çevre köylerdeki vatandaşlarımız, yapılan bu ekolojik katliamdan rahatsızdırlar. Teknik imkanlar gelişti, deniz suyunu arıtın, sanayide kullanın; içme suyunun kıvamını bozmayın, göllerimizi yok etmeyin. Buna hakkınız yok; BTP iktidarında bu ekolojik katliamlara son verilecektir. Orman köylüsü de, orman da, göllerimiz de BTP ile gerçek sahibine kavuşacaktır” dedi.

BTP Genel Başkanı Koç, Çatalca’da köylülerle yaptığı görüşmelerde köylülerin şikayetlerini dinledi ve BTP iktidarında Genel Başkan Prof. DR. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli ile kadın-erkek herkese 500 YTL vatandaşlık maaşı bağlanacağını, böylece kimsenin bir lokma ekmek için gurbet yollarına düşmeyeceğini anlattı. Bu güne kadar herkesi denediklerini söyleyen vatandaşlar, bu sefer çözümü ve projesi bulunan BTP’yi deneceklerine söz verdiler.


Eklenme tarihi: 05-06-2007