Demeçler


BTP'den 'darbe'ye sert tepki

BTP'den 'darbe'ye sert tepki

15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı en sert bildirilerden birini Bağımsız Türkiye Partisi yayınladı.
Milletin kenetlenerek darbe girişimini önlediği ifade edilen bildiride devlete sızmış olan FETÖ terör örgütü dahil bütün illegal yapılanmaların temizlenmesinin önemine dikkat çekildi.
Bildiride FETÖ'nün yanısıra darbenin asıl mimarı olan küresel güçlerin de gözden kaçırılmaması gerektiği vurgulandı.

Darbe teşebbüsünün devletin ve milletin birliğini parçalamaya matuf bir eylem olduğunun vurgulandığı Bağımsız Türkiye Partisi basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Aziz Türk milleti!
15 Temmuz gecesi başlayan ve binlerce vatan evladının kanının dökülmesine neden olan darbe teşebbüsü devletin ve milletin birliğini parçalamaya matuf bir eylem olarak Türk milletini bağrından hançerlemiştir.
Bu kanlı teşebbüse karşı çıkarken hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, askerlerimize ve polislerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.
BTP olarak her türlü darbenin ve antidemokratik yapılanmanın karşısındayız. Türkiye, ancak demokrasiyle ve parlamenter sistemin önümüze koyduğu özgürlüklerle barış ve huzuru sağlayabilir.
Türkiye için yegâne çare, milletin iradesine ve kuvvetler ayrılığına saygılı demokratik parlamenter sistemin bütün yönleriyle tesisi ve tatbikidir. 
Demokratik yöntemlerin dışındaki her türlü darbeci ve baskıcı yöntemler devletimiz ve milletimiz için felaket doğuracaktır.
Bütün millet olarak gördük ki, millete karşı yapılan darbeyi önleyen irade yine asil milletimizin ortaya koyduğu irade olmuştur.
Darbeyi önleyen bizatihi milletin kendisi olmuştur.
Türk milleti demokrasiye, parlamentoya, sandığın iradesine sahip çıktığını ve çıkacağını bütün dünyaya ilan etmiştir.
Türk milleti, birbirine kenetlenerek, el ele vererek, Cumhuriyete, devlete ve sandığın iradesinden başka çare olmadığı gerçeğine sahip çıkmıştır.
Aziz Türk milleti!
Darbe teşebbüsünü gerçekleştirdiği iddia edilen yapı ister FETÖ olarak adlandırılan illegal yapılanma olsun, ister başka ittifaklar olsun, yargının bu illegal yapının devlet ve millet üzerine kurduğu kumpasa karşı bütün gücüyle hesap soracağına inanıyoruz.
Ancak şu da unutulmamalıdır ki, Türk devletini derin bir uçuruma sürükleyen bu teşebbüsün sadece bir cemaat yapılanmasıyla gerçekleştirildiğini ve bunun dışında bir örgütlenme aranmaması yönündeki haber ve propagandalar, Türkiye üzerinde hesapları olan küresel güçlerin bu hareketteki rolünü kamufle edecek sonuçlar doğuracaktır ki buna asla müsaade edilmemelidir.
Türk devleti büyük ve güçlü bir devlettir. Ülke üzerindeki oyunları bozacak güçte ve kararlılıktadır. Bölgemizdeki ve ülkemizdeki sıcak gelişmeler gösteriyor ki, bir an önce toparlanarak dimdik ayağa kalkmamız şarttır. Bir grup demokrasi düşmanı tarafından darbe vurulan Türk ordusunun, ülke bütünlüğünü sağlama konusundaki gücüne ve azmine yeniden kavuşarak,  ülke üzerinde yeni kaoslar oluşturma çabası taşıyanların hain emelleri karşısında tek bilek, tek yürek durma kararlılığını göstermesi için de askerimize her türlü moral destek sağlanmalıdır.
Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu darbe sürecinde ortaya koyduğu gayret ve kararlılık ile Sayın Başbakan Yıldırım’ın uyguladığı sağduyulu politikaların da, darbe teşebbüssünün atlatılmasında çok önemli rol oynadığını özellikle vurgulamak istiyoruz.
Ülkemiz için demokrasiden başka çare yoktur ve Türk milleti her türlü demokrasi düşmanı yapılanmayı boğma azim ve kudretinde olan bir millettir."

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Merkezi


Eklenme tarihi: 20-07-2016