Genel Başkan'dan


Prof. Baş'tan çarpıcı değerlendirme

Prof. Baş'tan çarpıcı değerlendirme

Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını değerlendiren BTP lideri Prof. Haydar Baş saldırının sebebi "Türkiye'nin yeniden Rusya ile yakınlaşmasıdır" dedi.  Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşmasını engellemek istiyorlar diyen Haydar Baş "Uluslararası en büyük istihbarat teşkilatı hangisi ise bu iş onun başının altından çıkmıştır" dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr.Haydar Baş İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen hain terör saldırısını değerlendirdi.

Meltem TV'de olayın hemen ardından yayınlanan özel yayına telefonla katılan BTP lideri konuşmasına, "Evvela milletimiz böyle bir olay yaşadığı için çok geçmiş olsun. Ölen vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin, yaralılara şifa versin." diyerek başladı.
"Ben olayı farklı bir pencereden görüyorum." diyen BTP lideri şu dikkat çekici açıklamaları yaptı,

"Türkiye'de bu işleri yapanlar ne kadar terör örgütleri ise de aslında olayların merkezlerinde devletlerin istiharat örgütleri vardır. Bir terör örgütünün bu kadar büyük bir işi yapması zor belki de imkansızdır. Bu terör örgütlerini kullanan uluslararası istihbarat örgütleri var. Bunların isimlerini sizler çok iyi biliyorsunuz. Bu örgütler işte Türk devletini ve milletini Şark Projesi etrafında dolaştırıp aslında hem devleti hem de milleti yok etme gayretine ve çalışmasına girmişlerdir."

ERDOĞAN BATININ SAMİMİ OLMADIĞINI GÖRDÜ AMA..!
"Biz yıllardan beri batılı olmak için her türlü fedakarlığı yaptık, yüzümüzü batıya döndük, elimizden geleni ardımıza koymadık ve de bir çok taviz verdik." diyen Prof.Dr. Haydar Baş şöyle devam etti,

"Batı Şark Projesi ile ; bu batı dediğimiz Avrupa, ABD...Bunlar topyekün bir milletler topluluğunun adıdır yani bir tane devlet değildir.
Bunların tamamının Türk devletine ve milletine bakış tarzı bizim çocukluğumuzdan beri gördüğümüz ve duyduğumuz Şark Projesi ile Türk milletini ve devletini ne öldürmek ne de oldurmak yani Türk devletine ve milleti ayakta kalacak ama öylesine... Devamlı batıya muhtaç olacak , kendisi merkezi bir otorite olarak hakimiyetini kuramayacak ve batının hizmetkarı, onun çanak tutanı olacak. Bu maktıkta Türk devletinin ve milletinin üzerine geliyorlar. Bu anlayış üzerine Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) inşaa edilmiş ve BOP'un eş başkanlığına da sayın Cumhurbaşkanımızı getirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız onlarla samimi olarak epey bir müddet çalıştı ama gördü ki şahsının üzerinden yapılan eylem ve işler hiçbir zaman Türk devletinin ve milletinin menfaatine değil.Bunun üzerine elbette o da kendi hesaplarıyla devlet ve millet lehine artık bir takım programı, projeyi hayata geçirmek istedi. Ancak bu düşüncesine de mani olmak durumunda olan batı istediğini ona yapma imkanı tanımadı."
Özel yayındaki açıklamalarında, "Şimdi iktidar sayın Tayyip bey döneminde batının istediği bütün tavizleri verdi, verdi ama beklediğini de bulamadı." diyen Haydar Baş şu dikkat çekici açıklamaları yaptı, "Bunların samimi olduğuna, bunların kendisiyle samimi bir işbirliğine gideceklerine ve iç ve dış yatırımların yapılacağına inanırken bir de bu iddialarında , sözlerinde samimi olmadıklarının tespitini yaptı bana göre. Bunun üzerine şark dünyasına yüzünü döndürmek istedi. Şark da biliyorsunuz, şarkın Rusya denilen merkezi bir otoritesi var. Hakikaten şark devletleri başta Rusya, Çin, Hindistan.. Sayabilirsiniz bu devletleri. Genişleyen coğrafyada nüfus olarak, teknoloji olarak , siyaset olarak güçlü bir irade ortaya çıktı. Hatırlarsanız sayın Cumhurbaşkanımız Rusya seyahatinde Rus devlet başkanı ile görüşürken " Bizi de Şangay İşbirliği Teşkilatına alın" teklifinde bulunmuştu. Şimdi bunlar her ne kadar görünüşte siyasi sözler olarak değerlendirilse de aslında niyetinin dilden ifadesiydi."

RUS UÇAĞI NEDEN DÜŞÜRÜLDÜ?
Türkiye'nin yönünü batıdan doğuya döndürme niyeti bana göre çok doğrudur, doğru bir adım atılmıştır." diyen BTP lideri "Rus uçağının düşürülmesiyle bu adım sonlandırıldı" dedi.

Haydar Baş, "Şimdi bu doğru yönde atılan adımı maalesef uçak krizi ile beraber batı bu adımı sona erdirdi. Bir oyuna getirdiler Rus uçağını düşürdüler. Ondan sonra Rusya ile olan bütün bağlarımız koptu ve Türk devletine ve milletine ciddi zararlar oldu.
Bu arada Türk siyaseti de yapılanın ne olduğunu , bize ne fayda getirdiğini , bunun zararlarının ne kadar büyük olduğunun hesabını da yaptı ve artık batının teşviki ile yapılan siyasetin devlet ve millete hiçbir fayda getirmeyeceği noktasında karar kılındı. Benim bu acizane görüşüm. Geri dönüş oldu ve Rusya devlet başkanı Putin ile mektupla görüşüldü ve yeniden yakınlıklar meydana geldi. Bu çok güzel bir adımdı. Biz sadece Rusya ile işbirliği yaparsak dış ticarette en az 500 milyar dolar işlem hacmimiz olur. Yani bir ihracatımızın 4-5 katı Rusya'nın etrafından çıkacak olan , yapılacak olan ticaret ile birlikte çok daha fazlasını kazanma imkanımız var. Türkiye bunu gördü. Bu derece Türkiye'nin ihracat yapacağı , onu mefaatkar kılacak bir dünya yok. "

"EN BÜYÜK İSTİHBARAT TEŞKİLATI HANGİSİ İSE SALDIRI ONUN İŞİ"

Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırının yabancı istihbarat teşkilarının emri ve yönlendirmesiyle olduğunu ifade eden BTP lideri şu kritik değerlendirmeyi yaptı,

"Burada terör örgütleri istihbarat örgütlerinin talimatlarıyla onların emrinde ve yönlendirmesiyle beraber yaptıkları işlerdir Atatürk Havalimanında olan cinayetler. Şu örgüttür, bu örgüttür yerine uluslararası en büyük istihbarat teşkilatı hangisi ise bu iş onun başının altından çıkmıştır. Biliyorsunuz rahmetli Menderes'i Rusya'ya yaklaştığı için ABD iradesi o günün şartlarında aşağıya aldı ve netice Menderes'i iple beraber gönderdiler. Oynacakları oyun budur. Bence milletin şuanda bu siyasi iradeye destek vermesi , yaptıklarının doğru olduğunu ona ikna etmesi gerekir.
Siyasi iradenin bu yoldan geriye dönmemesi lazım eğer pes eder tekrar 'biz batıcıyız'diye konuşmaya başlar ise kellim kellim la yenfa...Yaparsın yaparsın yine hiç bir işe yaramaz anlayışı ile yine elimiz boş olarak döneriz.İyi bir iş yapılmıştır , bunda ısrar edilmesi gerekiyor ve milleti bu noktada topyekün bir ve beraber olmaya davet etmek, bu benim partim senin partin yerine Türk devletinin ve milletinin menfaati bu noktada birleşmek , kardeş olmaktır anlayışını öne çıkarmak lazım."
 


Eklenme tarihi: 29-06-2016