Haberler


BTP Anayasa çalışması yapıyor

BTP Anayasa çalışması yapıyor

BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Emiroğlu ise Prof. Dr. Haydar Baş’ın talimatıyla Türk milletini birlik ve beraberlik içerisinde toplayacak bir anayasa çalışmasına başladıkları müjdesini verdi.
 
Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) hukukçu kurmayları yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarını değerlendirdi. Partinin 6. olağan büyük kongresinde konuşan BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Emiroğlu yeni anayasanın hangi şartlarda ve nasıl yapılabileceği konusunda dikkat çekici bir değerlendirme yaptı. Uzmanlık alanı anayasa olan Prof. Dr. Emiroğlu, "Yeni anayasa ya yeni bir devletin kuruluşunda ya da kuruluşunu yenileyen bir devlet tarafından yapılır" dedi.
 
‘Bunlar yeni anayasa değil, ancak anayasa değişikliği yapabilirler’ diyen Emiroğlu şunları söyledi: "12 Eylül 1980 darbesinde Milli Güvenlik Konseyi bir kurucu meclis oluşturdu bakın anayasa koyucunun adını söylüyorum; Kurucu Meclis. 1982 anayasası kurucu irade tarafından yapılan asli bir anayasa. 27 Mayıs darbesinin ardından yapılan 1961 anayasası da aynı şekilde... Şimdi gelelim günümüze, bir devlet yeniden mi kuruluyor yoksa Türkiye Cumhuriyeti devleti kuruluşunu mu yenileyecek? Böyle bir şey yok. O halde anayasa değişikliği bu anayasaya göre yapılacak. Anayasanın tümünü değiştirecek kurucu bir iraden yok senin. İstedikleri kadar yeni anayasa desinler yapacakları iş anayasa değişikliğidir. Ya ihtilal yapacaklar, gerçi sivil darbe lafları var ama yok öyle bir şey! Değerli arkadaşlarım bunu bildikleri için yeni anayasa lafını rafa kaldırdılar."
 
BTP ANAYASA ÇALIŞMASINI YAPIYOR
BTP olarak kendi anayasa çalışmalarını yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Emiroğlu şu dikkat çekici açıklamayı yaptı: "Bir müjdeli haberi de sizlere duyurmak istiyorum. Ortalık toz duman ne anayasası kalmış ne baba yasası kalmış, ne omurgası kalmış... Sayın genel başkanımız BTP'nin hukuk heyetini topladı ve ‘yeni bir anayasa çalışması yapın’ dedi.
 
İşte Türk'ün anayasası bu talimat üzerine hazırlanmaya başlanmıştır. Arkadaşlarımla birlikte bu işe soyunduk inşallah bu millete yakışan, herkesi birlik ve beraberlik içerisinde toplayacak bir çatı anayasa çalışması hocamızın talimatıyla başlamıştır."


Eklenme tarihi: 30-05-2016