Demeçler


BTP: Üniversite Sınavını Kaldıracağız

Bağımsız Türkiye Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Avukat Tevrat Duran yazılı bir basın açıklaması düzenleyerek geçlere müjde verdi. İktidar olmaları dâhilinde 11 yıl dirsek çürüterek liseyi bitiren her gencimizi 3 saate mahkûm etmeyip, Üniversite sınavını kaldıracağız, dedi.

Duran; Yarınlarımızın teminatı, aydınlık geleceğimizin habercisi milyonlarca gencimiz her yıl sadece çok azı üniversiteye yerleşiyor. Bunlarında birçoğu istediği bölüm ve branşa yerleşmiyor. Her insanın bir hayali vardır. Ulaşmak istediği bir nokta vardır. Bu da gençlik yıllarında başlar. Düşünün gencimiz öğretmen olmak istiyor. Sınav sonuçları geliyor. Puanı buna uygun olmuyor. Bundan dolayı başka bir meslek seçmek zorunda kalıyor. Üniversiteyi bitirip hayata atılınca eğitimini aldığı mesleği icra etmek zorunda kalıyor. Ama kafasında başka bir meslek var. Ondan dolayı da hayatta da başarısız olabiliyor. Gençlerimizi her yönden, en ince ayrıntısına kadar düşündüğümüzden dolayı üniversite sınavının kalkması şarttır, diyoruz. Diğer taraftan kazanamayanları düşünmek dahi istemiyoruz. Onların hali daha da perişan! Hem gençlerimizin sevdiği mesleği icra etmesinden, hem de ülkemizin daha hızlı kalkınmasını istediğimizden dolayı gençlerimizi, sınavsız, istediği, sevdiği bölüm ve branşa yerleştireceğiz.

Gecesini gündüzüne katıp 11 yıl okuyan bir gencimizin hayatının ileriki döneminin sadece 3 saatte belirlenmesi çok yanlıştır. Bu yanlış uygulama devam eden zihniyet, diğer taraftan da; eğitim düzeyimizin çok az olduğunu dilinden düşürmüyor. Eğitim seviyemizi yükseltmenin yolunu arayacaklarına 11 yıl dirsek çürüten gencimizi 3 saate mahkûm ediyorlar.

Türkiye’de yüksek öğrenim oranı %7’dir. Bu oran BTP iktidarında inşallah zirveye çıkacaktır. BTP iktidarında göreceksiniz her konuda olduğu gibi, eğitimde de dünya ile yarışa çıkacağız. Her liseyi bitiren gencimize üniversite bitirme imkânı vereceğiz.

BTP iktidarında her liseyi bitiren gencimizi 3 saate mahkûm etmeyeceğiz. Hayatlarına yön verme işlemini kendileri bırakacağız. Üniversite kapılarında bekletmeyeceğiz. Sevdikleri, istedikleri bölüm ve branş için, gençlerimizi Üniversiteye Sınavsız alacağız.


Eklenme tarihi: 17-04-2007