Genel Başkan'dan


BTP Liderinin 23 Nisan mesajı

BTP Liderinin 23 Nisan mesajı

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof.Dr. Haydar Baş 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

BTP Lideri mesajında  “Milli Egemenlik Türk milleti ve Türk Devleti için onur, haysiyet ve şeref meselesidir. Bunun içindir ki asla başka güçlerle paylaşılamaz.” dedi.

 “Bugün, 23 Nisan’ı resmi olarak kutlayamamanın büyük üzüntüsünü taşıyoruz” diyen Baş şöyle devam etti:

"23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışıyla bir ana esas olarak gündem edilen “Milli Egemenlik” nüktesini Türk Milletinin tarihi seyri içinde kimlik ruhunda aramak gerekir. Ankara’da TBMM’nin açıldığı günlerde işgal kuvvetleri 100 km ilerde Polatlı’daydı. Bu irade, bu meclis tüm namüsait şartlara rağmen İstiklal Savaşı’nı yönetmiştir. Yüzbinlerce şehit pahasına Milli Egemenlik korunmuş ve bağımsızlığa kavuşulmuştur."


TBMM’nin açılışında verilen milli hakimiyet mesajının yanı sıra meclisin açılışında sergilenen manevi tavrın da önemini vurgulayan Baş şöyle devam etti:

"Bugün maalesef, yoğun iftiralara maruz kalan Gazi Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de Meclis'in açılışından iki gün önce Anadolu’daki bütün askeri ve mülki makamlara talimat göndererek Meclis’in Cuma Namazının kılınmasını müteakip dualarla tekbirlerle açılacağını bildirmiştir. TBMM’nin bütün milletvekilleri Cuma günü Hacı Bayramı Veli Camiinde kılınan Cuma Namazının ardından Kuranı Kerimler okunarak, salatu selamlar getirilerek, sakalı şerif ve sancak-ı şerifin bulunduğu daire ziyaret edilerek ve kurbanlar kesilerek meclisin açılışını gerçekleştirmişlerdir. Atatürk, Meclisi bu manevi atmosferde açarak Türk milletine hediye etmiş ama bugün maalesef 23 Nisanları resmi olarak kutlayamadığımız biz zemine girmiş durumdayız."


Eklenme tarihi: 26-04-2016