Genel Başkan'dan


BTP Lideri: Terörü ben bitiririm

BTP Lideri: Terörü ben bitiririm

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, İstanbul'da üniversiteli gençlerle bir araya geldi, öğrencilerden gelen soruları cevapladı. Prof. Dr. Baş, sözlerine terör konusundaki tespit ve çözümlerine farklı bir bakış açısı ile başladı ve bugüne kadar gözden kaçan bir gerçeği aktardı.
 
Güneydoğu insanının yanlış tanıtıldığını ifade eden ve bu coğrafyanın peygamber diyarı olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Haydar Baş, "Güneydoğu'da neredeyse peygamberlerin ayak basmadığı yer yok. Burada yaşamışlar, aile hayatlarını burada kurmuşlar, çocuklarını burada yetiştirmişler. Ticaret yapan orada ticaret yapmış, çobanlık yapan orada çobanlık yapmış. Hatta Hz. Musa, Urfa'da çobanlık yapmış, biliyor muydunuz bunu? Şimdi bir peygambere komşu olan, arkadaş olan, onun döneminde yaşayanlar mı medenidir, diğerleri mi? Peygamber ve peygambere komşuluk edenler medenidir. Çünkü medeniyet demek, insanın insan olması demektir" dedi.
 
TERÖRÜ MİLLİ EKONOMİ MODELİ BİTİRİR
 
Askerin, polisin elbette terörle mücadele etmesi gerektiğini ifade eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, öncesinde devletin üzerine farklı görevler düştüğünü belirtti. “Eğitimden sağlığa, iş imkânından sosyal haklara kadar birçok düzenlemeye ihtiyaç var” diyen Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Bu işi Haydar Hoca’ya bıraksınlar 6 ayda düzeltsin. Peki, Haydar Hoca terörü nasıl önleyecek? Gidecek, en güzel malzemeden onlara çok güzel evler yapacak. Karınlarını doyuracağız, sırtlarını giydireceğiz. Asgari ücret 5 bin lira olacak. Onlara mutlaka iş bulacağız. Devlet babanın vazifesi bunu yapmaktır. Sen bunların hiçbirini yapmıyorsun, sonra da ‘bu terör çıkarıyor’ diyorsun. Bunun hayatta meşgul olduğu bir şey yok. Akşama kadar çarşıda boş gezerken geliyor adamın bir tanesi cebinde 50 kuruş olmayanın cebine 500 lira koyuyor. Ondan sonra da istediği yere getiriyor. Ama Haydar Hoca onun cebine 5 bin lira koyarsa, dağa çıkar mı o çocuk? Anasının cebine bin 500 lira girerse çocuğunun dağa çıkmasına müsaade eder mi? Babası 5 bin lira maaş alsa çocuğuna müsaade eder mi?"
 
DİYARBAKIR’DA ECNEBİLER PETROL ÇIKARIYOR  
 
Güneydoğu'da gözlerden kaçırılan bir gerçek daha... Yeraltından her türlü doğal zenginlikleri barındıran bu bölgede gerek yerel halk gerek ise siyasiler bu gerçeği hiç dillendirmiyor, kendi kaynaklarına sahip çıkmıyor.
 
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bu noktaya özel bir vurgu yaparak, şunları söyledi: "Güneydoğulu arkadaşlara buradan sesleniyorum. Bakın, Diyarbakır'ın dağlarında ecnebi firmaları petrol çıkarıyor. Kürt kardeşlerime diyorum ki; siyasilerin kulağını çekerek, niye bunu dava etmiyorsunuz, ‘bu benim hakkımdır’ niye demiyorsunuz? Geleceğiz, onları ayıktıracağız ve göreceksiniz o PKK’lı silahını bırakacak ve Haydar Hoca’nın dediğini yapacak. Hocam öyle yapmazlar, denedin de mi öyle söylüyorsun? İçlerine sızmalar olabilir, bütün bunları tek tek ayıklayacağız. Şimdi efendim, Güneydoğu'da teröre karşı verilen mücadele yanlış mı? Hayır, değil! Verilen mücadele o mantığa göre doğru, ama Haydar Hoca’nın mantığı çok daha faydalı ve kestirme yoldur. Bizim yolumuz kimsenin burnunu kanatmadan, vatanı, milleti, devleti bir ve beraber kardeş yapma yoludur. Bizim yolumuz vatandaşın karnını doyurma, sırtını giydirme ona iş ve aş bulma yoludur. Şimdi soruyorum hangisinden yanayız?"


Eklenme tarihi: 29-03-2016