Demeçler


Dünya Milli Ekonomi Modeli'ne koşuyor

Dünya Milli Ekonomi Modeli'ne koşuyor

Ankara’da gerçekleşen Bağımsız Türkiye Partisi Başkanlık Divanı’nda konuşan Dr. Abdullah Terzi, kapitalizmden kaçan ülkelerin kurtuluşu Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’nde bulduklarını açıkladı 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)  Başkanlık Divanı Ankara’daki Genel Merkez’de BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi Başkanlığında toplandı. Divanı yöneten Dr. Abdullah Terzi sosyalizm ve kapitalizmden kaçan dünyanın Prof. Dr. Haydar Baş’a ait Milli Ekonomi Modeli’ne (MEM) koştuğunu ifade etti.

“Dünyanın Milli Ekonomi Modeli’ne olan ihtiyacı belirginleşti, pratikleşti ve uygulama alanı buldu” diyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Terzi, “Milli ve yerli paraların kullanımı Rusya başta olmak üzere diğer BRICS ülkeleriyle ticaret yapan ülkelerin temel argümanı haline geldi. Bu çok önemli bir değişimdir. Sosyalizm ve kapitalizmde olmayan MEM’in paraya getirdiği tanımın uygulama alanı bulması çok anlamlı bir gelişmedir” dedi.


VATANDAŞLIK MAAŞI AB’NİN GÜNDEMİNDE
Dünyanın hızla Milli Ekonomi Modeli’ne yöneldiğine dikkat çeken Dr. Abdullah Terzi, Prof. Dr. Haydar Baş’ın ortaya koyduğu projelerden biri olan vatandaşlık maaşından bir örnek verdi. Terzi şunları söyledi:
 

“Milli Ekonomi Modeli ile dünyada ekonomik anlamda oluşan dalga tüketimin canlandırılmak istenmesidir. Çünkü artık Kapitalizm iflas etti ve kapitalizmi uygulayan topluluklarda da sosyal refahı sağlamaktan çok uzak. Bu toplumlarda eşitsizlik ortaya çıkıyor.
Bu ülkeler çıkış yolu olarak da vatandaşlık maaşını gündemlerine aldı. Vatandaşlık maaşı batı başkentlerinde gündeme geldi. Amaçları tüketimi büyütmek, çabuk harcayan kesimin cebine para koyabilmektir. 
Finlandiya vatandaşlık maaşını tartışıyor. İsviçre 2016’da vatandaşlık maaşını referanduma sunacak. Hollanda’nın Utrecht şehrinde vatandaşlık maaşı verilmeye başlandı. İngiltere’de bir parti bunu programına aldı. 
Dolayısıyla kapitalizmin ve sosyalizmin içeriğinde bulunmayan vatandaşlık maaşı kavramı doğrudan gelir desteği adı altında batı başkentlerinde, kapitalizmin iflas ettiği noktalarda öne çıkmaya başladı.”


TEK SIĞINAK MEM
Milli Ekonomi Modeli’nin sosyalizm ve kapitalizmden kaçanların tek sığınağı olduğunu ifade eden BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi, modelin Türkiye’deki yansımalarına değindi.
Son iki seçime damga vuran asgari ücret söylemini ilk kez BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın dile getirdiğini ifade eden Dr. Abdullah Terzi diğer partilerin kopya çektiğini belirtti. Dr. Abdullah Terzi şöyle konuştu:

“5 bin lira asgari ücreti genel başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş deklare ettikten sonra, bu tabanda da büyük bir karşılık bulunca diğer partiler de CHP, MHP, HDP 1.500 - 2000 gibi rakamları telaffuz ettiler. Ak Parti olmaz, nasıl verecekler, yapamazlar dediyse de son seçimde rakamı 1.300 liraya çıkartıp milletin önüne koymak zorunda kaldı. Şimdi biz bunu vaat ettik vereceğiz diyorlar.”

ASGARİ ÜCRET BU SİSTEMLE ARTARSA NE OLUR?
Peki, AKP bin 300 TL asgari ücreti uygulatırsa sonuçları neler olacak? BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi dikkat çekici uyarılar yaptı:

“Bugün işveren bu şartlarda işçisine 300 lira daha fazla asgari ücret vermeye kalktığı zaman bunun altından kalkamaz. Bu maliyet enflasyonuna neden olacak, vergi yükü gelecek ve işçi maliyetleri yükselecek. Dolayısıyla üretilen ürünlerin tamamında bir maliyet enflasyonuna neden olacak ve zamlar gelecek, hayat pahalılaşacak.  İşveren ek maliyeti karşılayamadığı noktada işçi çıkarmaya başlayacak. Yani iki işi bir kişi yapmaya başlayacak. Dolayısıyla ciddi bir işsizlik ortaya çıkacak.  Buna ilaveten ihracat yapan firmalar bu maliyet karşısında daha maliyetli bir ürün ortaya çıkardıkları için rekabet güçleri kalmayacak ve Türkiye’nin ihracat kapasitesi de düşecek.”

BTP 5 BİN LİRA ASGARİ ÜCRETİ NASIL VERECEKTİ?
Peki, BTP asgari ücreti nasıl 5 bin lira yapacak? Terzi bu soruya şu cevabı verdi:

“Milli Ekonomi Modeli’nin mimarı Prof. Dr. Haydar Baş modelin bir gereği olarak 5 bin TL asgari ücret verilmesini öngörüyor. İşveren işçisine şu an ödediği rakamı vermeye devam edecekti, kalan kısım devlet tarafından karşılanacaktı. Devlet bu ödemeler için 3 katrilyon dolarlık madenler, senyoraj geliri ve enerji gelirleri gibi ciddi kaynakları devreye koyacak.”


Eklenme tarihi: 25-11-2015