Demeçler


BTP'NİN PROJELERİNİ AŞIRIYORLAR

Harun Kayacı, ‘sınavsız üniversite projesinin’ BTP’ye ait olduğunu belirterek, “Diğer partilerin bu projeyi kendilerininmiş gibi sahiplenmeleri siyasi ahlaka terstir” dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Harun Kayacı, Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) hiçbir bilimsel temeli olmadığını dile getirerek, içlerinde binlerce lise birincisinin de yer aldığı yüzbinlerce öğrencinin ‘zaman yetersizliği, fiziksel eksiklikler ve psikolojik faktörler’ nedeniyle 3 saat 15 dakikada üniversite dışında kalabildiğine işaret etti.

Sistem adaletsiz

ÖSS sisteminde bir soru fazla yapan adayın daha iyi bir gelecek ve iş imkanları vaat eden çok daha nitelikli bir bölüme girebildiğini veya üniversiteyi kazanabildiğini vurgulayan Kayacı, sistemin bu yönüyle de ‘haksızlıkları ve eşitsizlikleri’ beraberinde getirdiğini söyledi.

Sıkı çalışanlar da eleniyor

Bir lise öğrencisinin ‘liseyi bitirerek’ ve eksik kaldığı yönlerini dersanelere gidip tamamlayarak kendisini ispatladığını öne çıkaran BTP Genel Başkan Yardımcısı Harun Kayacı, ÖSS sistemi nedeniyle yüzbinlerce başarılı adayın ‘üniversitede okuma’ imkanını bu şekilde yitirdiğini bildirdi.

Hükümetler beceriksiz!

Üniversite kapılarında yığılmanın, milyonlarca öğrencinin ‘haksız, adaletsiz ve eşitliksiz’ bir sistemin pençesinde mahkum olmasının temel sebebinin bundan önceki ve bu hükümetin uyguladığı beceriksiz politikalar olduğuna dikkatleri çeken Harun Kayacı, “Hükümetlerin beceriksizliği, projesizliği, ufuksuzluğundan ötürü öğrenciler mağdur ediliyor” dedi. Okumak isteyen insanlara ‘hayır siz okuyamazsınız’ demenin anayasal hak ihlali olduğuna işaret eden Kayacı, bu çerçevede üniversitede okumak isteyen öğrencilere bu imkanın sağlanmasının en üst düzeyde hukuki bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

Proje BTP’ye ait

BTP Genel Başkan Yardımcısı Harun Kayacı, bugün siyasi partiler içinde ‘sınavsız üniversite’ projesine ilk kez BTP’nin parti programında yer verdiğine ve onu halka ilan ettiğine dikkatleri çekerek, sınavsız üniversiteye girişin nasıl olacağını ve hangi kaynaklarla bunun hayata geçirebileceğini ortaya koyan tek siyasi partinin de BTP, tek siyasi liderin de Prof. Dr. Haydar Baş olduğunu bildirdi.

Siyasi ahlaka sığmıyor

Kayacı, DSP, CHP ve MHP örneğinde olduğu gibi ‘sınavsız üniversite’ planını parti programlarına almayan, dahası iktidar olduklarında mevcut sisteme dört elle yapışan ve onu değiştirmek için küçük bir hamlede bile bulunmayan siyasi partilerin bugün BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş’ın 3 Kasım 2002 seçimleri öncesinde meydanlarda gümbür gümbür seslendirdiği bu projeyi siyasi ahlaka aykırı bir şekilde ‘iktibas ettikleri’ni kaydetti.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Kayacı, bu çerçevede şu görüşleri öne çıkardı: “Yakın geçmişte iktidar koltuğuna oturan siyasi partiler, bugün Prof. Dr. Haydar Baş’ın projelerini aslına sadık kalmadan, kaynak göstermeden, kendileri üretiyormuş gibi, kendilerine aitmiş gibi siyasi ahlaka sığmayan davranış içerisine giriyorlar. Bunun da nedeni Haydar Baş’ın ortaya koymuş olduğu vatandaşlık maaşı, tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlara yüzde 50 avans projesi, 100 bin YTL’ye kadar geliri olandan vergi alınmaması ve her liseyi bitiren öğrenci kardeşimizin sınavsız olarak üniversiteye girmesi, üniversite okuma sürecinde kimseye muhtaç olmayacak miktarda devlet tarafından desteklenmesi, okulu bitirdikten sonra da iş imkanının önüne konulması projeleri millet tarafından rağbet görmektedir, halkta bunlara yönelik büyük bir teveccüh söz konusudur.

Bu projeler sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda ekonomik bağımsızlığını kaybetmiş bütün ülkelerde ayakta alkışlanmaktadır. İşte bazı siyasi partiler bu teveccühün ve rağbetin önünü kesmek; BTP Genel Başkanı Haydar Baş’ı gölgelemek, hakikati gizlemek istiyorlar: Öte yandan da ister bilim hırsızlığı deyin, ister proje aşırması deyin, siyasi ahlakla bağdaşmayan davranış içine girerek, milleti aldatarak, yanıltarak, umutlarını boşa çıkarıyorlar.

Son olarak şunu diyebiliriz ki, bu ve buna benzer projelerin hayata geçebilmesinin ön şartı Milli Ekonomi Modeli’nin ve onun açılımı olan sosyal devletin – milli devletin iktidar olmasıyla mümkündür. Yoksa bunlar ekonomisini IMF’ye teslim etmiş, kapitalist ekonomi anlayışının yapacağı şeyler değildir.”


Eklenme tarihi: 20-06-2006