Demeçler


ÇİFTÇİYİ KURBAN EDİYORLAR

BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, çay ve buğdayda açıklanan fiyatların, AKP’nin kredi ve akıl aldığı IMF’ye yaranmak için çiftçiyi kurban ettiğinin göstergesi olduğunu söyledi

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, AKP hükümetinin çay ve buğday çiftçisine fiyat verirken, sanki bağımsız bir devletin hükümeti olarak değil, IMF’nin taşeron firması gibi davrandığını söyledi. Koç, Türk ekonomisini çöküşe sürükleyen AKP’nin, buğday ve çay alım fiyatlarını IMF’ye sormadan açıklayamadığını da belirtti.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, “Hububat alım fiyatlarının IMF’ye danışılmadan zamanında açıklanamaması bile Türk ekonomisinin nerelerden nerelere sürüklendiğini gösteriyor” dedi. Koç, Başbakan Erdoğan’ın tarafından 375 bin lira olarak açıklanan Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın ve Tarım Bakanı tarafından destekleme pirimleri dahil 650 bin lira olarak açıklanan yaş çay fiyatının “müflis tüccar” fiyatı olduğunu söyledi.

Koç “Doğu Karadeniz’deki 204 bin yaş çay üreticisi aile IMF’ye kurban edilmiştir. Hububat ambarı ülkemizdeki buğday milyonlarca üreticimiz IMF’ye yaranmak için AKP tarafından kurban seçilmiştir. Verilen fiyatlardan memnun kalan bir Allah kulu yoktur. AKP, bir tek IMF’yi memnun etmiştir. Erdoğan, Türk çiftçisini değil, 60–70 milyar dolarlık sübvansiyonlarla desteklenen Amerikan ve Avrupa çiftçilerinin yüzünü güldürecek bir fiyat vermiştir” dedi.

Koç “Ürünün satış sürecinde çiftçi, açıklanan rakam üzerinden dahi malını satamayacaktır. Geçen sene 7 milyon olarak fiyatı açıklanan fındık, 3 bin 100 liraya düşmüş; yine geçen yıl 390 bin lira olarak fiyat verilen buğday 210 liraya dahi alıcı bulamamıştır. Ürünler vatandaşın elinde kalmıştır. Bu fiyatlar ve alım uygulamaları gösteriyor ki, AKP hükümeti, maalesef IMF’den aldığı akıl ile Türk çiftçisinin gözden çıkartmıştır. Fakat Türk çiftçisi de IMF’ci AKP’yi sandığa gömmeye hazırlanmaktadır” şeklinde konuştu.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç “Türk çiftçisinin, Türk sanayicinsin, Türk imalatçısının üretiminin ve emeğinin karşılığını bulabilmesi, BTP liderinin dünyaca kabul görmüş ve yüzlerce bilim adamı tarafından Nobel’e aday gösterilmiş Milli Ekonomi Modeli’nin işbaşına geçmesiyle mümkündür. BTP’nin modelinde çiftçiye, ürününü ekmeden 6 ay önce mahsulün yarı bedeli önceden verilecek, geri kalan kısmı ise ürün tesliminde peşin olarak ödenecektir. Ürünün fiyatını ise üretici temsilcileriyle ortak belirlenecektir. Çiftçiye üretiminin maliyetinin üzerinde onu rahatlatacak, üretmeye teşvik edecek bir fiyat belirlenecektir. Ayrıca alım garantisi ve ürün sigortası sağlanacaktır” dedi.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, “Devlet Bakanı Ali Babacan, BTP’den duyduğu ürün sigortasını çiftçiyi gafil avlamak için kullandığını görüyorum. Bu işler kulaktan dolma bilgilerle olmaz. Bu iş hesap işidir. Bu iş bütçe işidir, kaynak işidir. O hesap, o bütçe, o kaynak sadece Milli Ekonomi Modeli’inde vardır. IMF’den alma akıl ile bu işler olmaz; olsa olsa sadece istismarı olur, tiyatrosu olur. Türk vatandaşının Sosyal Güvenlik sigortasından bile kesinti üstüne kesintiler yapan sen, en temel sağlık harcamalarında bile kısıtlamalara giden sen, hangi ürünün sigortasından bahsediyorsun? Vatandaşın sigortasına ve hatta emekli maaşına para bulamaz iken, IMF sana oradan–buradan kıs derken; sen hangi ürün sigortasına hangi parayı ayıracaksın? Bari milleti aldatmayın” dedi.


Eklenme tarihi: 08-06-2006