Demeçler


EKONOMİDE PERDE İNİYOR

BTP Genel Sekreteri Dr. Kaplan, AKP iktidarının uyguladığı IMF programının memurdan işçiye, işsizden sanayiciye milyonlarca vatandaşımızı perişan ettiğine işaret etti.

BTP Genel Sekreteri Dr. Nuri Kaplan, DSP – MHP – ANAP üçlü koalisyonu döneminde kurtarıcı(!) olarak Türkiye’ye davet edilen Kemal Derviş’le derinleştirilen IMF bağlantılı ekonomi yönetiminin AKP hükümeti döneminde tamamen IMF limanına demirlendiğini, pusulasız ve yabancı kaptanlı gemi misaline dönüştüğünü belirtti. Bağımsız (!) Merkez Bankası’nın IMF talimatlarına açık, Türk siyasetine kapalı hale getirildiğine dikkatleri çeken Dr. Kaplan, yabancı reçetelerin tatbike koyulduğunu hatırlattı.

Perişan olmayan var mı?

Dr. Kaplan, şu görüşleri öne çıkardı: “2002’den bu yana uygulanan enflasyon hedeflemesi, kur seviyesi, cari açık, faiz, dış ticaret rakamları, büyüme oranları derken milletin gözü boyanmış, pembe tablolarla durum idare edilmeye çalışılmıştır.

Enflasyonu indireceğiz diye sıkı para politikası uygulanmış, milletin alım gücü sıfırlanmıştır. Memura, işçiye, emekliye hakkı verilmemiş, fiili enflasyon karşısında ezilmesine müsaade edilmiştir. Kredi kartlarıyla karnını doyuran ücretli kesim bu borca dayanamamış, intiharlarda çözüm aramıştır. Tüketici kesimin cebinden para çekildiği için esnaflar maliyetine, hatta zararına mal satmak zorunda kalmış; vergisini, çekini ve senedini ödeyemeyen işyerleri iflas etmiş, işsiz sayısı artmıştır. Sanayici stok yığmış, malını düşük kurla ucuza, hatta zararına ihraç etmek suretiyle devreden çıkmıştır.”

Çiftçinin hali ortada

Çiftçinin IMF ve AB politikalarına kurban edildiğine işaret eden BTP Genel Sekreteri Dr. Nuri Kaplan, son 1 yılda 1,3 milyon çiftçinin işsiz kaldığını, köylünün cebinin boşaldığını, toprağının çorak hale getirildiğini belirtti.

Dr. Kaplan, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Kur düşük tutulduğu için, faiz ve bonoya geçerek kar eden sıcak yabancı para son 3,5 yılda yüzde 100 ile yüzde 6500 oranında rant geliri elde etmiştir. Hem de bu devletin sırtından. Cumhuriyet tarihinin en hızlı borçlanmasını yapan AKP hükümeti 210 milyar dolar borçla aldığı devlet kasasını 450 milyar dolar borca çıkarmayı da başarmıştır.(!)”

Artık oyun sona erdi

Senaristler ‘perde’ demeye başladığını hatırlatan Dr. Kaplan, “Türk Milletinin diz çöktürülme, Türk devletinin boyun eğme ve teslim alınma senaryosunda son perdeye gelindi” dedi.

Çaresiz değiliz

İşte tam bu sırada, dünya ülkelerinin önde gelen profesörlerinin önüne koyulan ‘Milli Ekonomi Modeli’nin can kurtaran gibi devreye girdiğine dikkatleri çeken BTP Genel Sekreteri dr. Kaplan, şunları kaydetti: “Evet, Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, hem Türkiye’yi, hem de sömürülmekte olan tüm ülkeleri kurtaracak ‘Milli Ekonomi Modeli’ tezini tüm dünyanın istifadesine sundu.

Ekonominin tüm argümanlarını sil baştan ve olması gerektiği gibi tanımlayan, insanları sömüren ekonomi çarkını, insanın istifadesine sunan bir model Türkiye’den ve bir Türk insanından neş’et ederek dünyaya mal oldu. Şimdi sıra, milletimizin ‘Milli Ekonomi Modeli’ni uygulama sahasına sokacağı BTP’yi iktidar, Prof. Dr. Haydar Baş’ı başbakan yapmasına geldi. Güzel günler milletimizin çok yakınında, uzanıp ulaşacak kadar yakındır.”


Eklenme tarihi: 06-06-2006