Demeçler


BTP’ye aday adayı  başvurusu yağıyor

BTP’ye aday adayı başvurusu yağıyor

BTP 7 Haziran’da yapılacak milletvekilliği seçimleri için yoğun aday adayı başvurusu alıyor. Aday adaylığı başvurularının devam ettiği BTP’ye şu ana kadar 1524’ü erkek, 646’sı kadın olmak üzere 2170 kişi başvuruda bulundu.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) 7 Haziran’da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yoğun aday adayı başvurusu alıyor. BTP Genel Merkezi’nden alınan bilgiye göre şu ana kadar 1524’ü erkek, 646’sı kadın olmak üzere 2170 aday adayı partiye başvuruda bulundu. BTP’de aday adaylığı başvuruları devam ediyor. 

81 ilde yoğun ilgi
BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi, aday adaylığı başvuruları konusunda yaptığı açıklamada, partilerinin 7 Haziran seçimleri için yoğun ilgiyle karşılaştığına dikkatleri çekerek, Türkiye’nin 81 ilinden BTP’ye aday adaylığı için başvuru olduğunu kaydetti. Dr. Terzi, “Aday adaylarının başvurularını Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş’ın öngördüğü bir tarihe kadar almaya devam edeceğiz” dedi. Kadın aday adaylarının toplam başvuruların yüzde 29.7’sini oluşturduğuna işaret eden Dr. Terzi, en fazla başvuruyu toplamda 480 aday adayıyla İstanbul’dan aldıklarını belirtti. Bu arada kadın aday adayı başvurusu CHP’de yüzde 23, AKP’de ise yüzde 16 düzeyinde kaldı. Dr. Terzi, başvurularla ilgili şu bilgiyi verdi: “BTP’ye Türkiye’nin dört bir köşesinden büyük alaka var. Örnek vermek gerekirse şu ana kadar Ankara’dan 197, Trabzon’dan 180, İzmir’den 111, Bursa’dan 100, Kahramanmaraş’tan 40, Gaziantep’ten 36, Elazığ’dan 23, Malatya’dan 19 aday adayı partimize başvurdu.” Özellikle Meclis’te grubu buluna bazı siyasi partilerin aday dahi bulamadığı Güneydoğu ve Doğu Anadolu’dan yoğun başvuru aldıklarını dile getiren Dr. Terzi, buna örnek olarak Diyarbakır’dan 17, Hakkâri’den 3 aday adayının şu ana kadar BTP’ye başvuruda bulunduğu bilgisini verdi. 

‘Yeni Türkiye’ değil, ‘Bağımsız Türkiye’
Dr. Abdullah Terzi, halkın BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’a büyük teveccühü olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Halkımız Prof. Dr. Baş’ı tanıyor, seviyor ve izliyor. Özellikle Rusya Duma’sından dünyaya yayılan yeni iktisat modeli dalgası, milli paraların kullanılması tezi hem kırsal kesimde, hem de şehir merkezlerinde büyük bir taban bulmuş durumda. Bu mutluluk verici bir gelişme. Ülkemiz açısından bunu önemsemek gerekiyor. Çaresizlik, çözümsüzlük, itişip kakışmak yok artık, çözüm ve proje sahibi olmak var. Halkımızın artık ‘Yeni Türkiye’ değil, ‘Bağımsız Türkiye’ sloganını öne çıkarması gerekiyor ve bunu görüyoruz. Bağımsız Türkiye sloganıyla birlikte Genel Başkanımızın Milli Devlet, Sosyal Devlet, Milli Ekonomi Modeli, Ehl-i Beyt’e Buluşma tezleri ve ortaya koyduğu yürekli duruş insanımız tarafından takdirle karşılanıyor.”

Kadınların ilgisi çok fazla

“Türkiye’nin Geleceği ve Geleceğin Türkiye’si” panellerine olan ilginin BTP’ye olan alakayla birebir örtüştüğünü dile getiren Dr. Terzi, şöyle devam etti: “Milli Ekonomi Modeli tezi kentten köye her yerde konuşuluyor. Kadın aday adaylarının yoğun ilgisi var. Bu çok önemlidir zira BTP bir ‘aile partisi’dir. Sosyal Devlet projeleriyle anneye, çocuğa kısaca aileye sahip çıkmaktadır. Kadının yönetime katılma arzusu, çözüm arayış çabası ve çözümü BTP’de görmesi anlamlıdır. Burada özellikle ev kadınları işçi statüsünde değerlendirilerek, 500 TL’lik vatandaşlık maaşı yanı sıra 1000 TL maaş alacaktır.” 

Takvim işliyor
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı takvime göre, siyasi partilerin genel merkezleri, 7 Nisan’a kadar seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini YSK’ya alındı belgesi karşılığında DVD ve kâğıt ortamında en geç saat 17.00’ye kadar verecek. 15 Nisan’da milletvekili geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazete’de yayınlanacak. 24 Nisan’da ise siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.


Eklenme tarihi: 10-03-2015