Demeçler


EL ATINA BİNEN ÇABUK İNER

BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, son bir hafta döviz kurunun süratle yükselmesi ve borsanın aynı hızla düşmesinin beklenen bir gelişme olduğunu belirtti.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, son günlerde piyasalarda yaşanan dalgalanmaları değerlendirdi. Döviz kurunun süratle yükselmesi ve borsanın aynı hızla düşmesinin sürpriz bir gelişme olmadığı tespitini yapan Dr. Kepekçi, yabancılara ait Türkiye’deki ‘sıcak para’ büyüklüğünün nisan ayı itibariyle 63,4 milyar dolara kadar yükseldiğini hatırlattı. Dr. Kepekçi, şunları söyledi:

“Hükümet ısrarla ekonomideki düzelmeden bahsetse de, bu kadar sıcak paranın piyasaları olabildiğince kırılgan hale getirmesi doğaldır. ‘El atına binen çabuk iner’ atasözümüzde de ifade edildiği gibi bugün olmasaydı, yarın dövizde dalgalanma meydana gelecekti. İşin vahim tarafı, 1–2 milyar dolar piyasadan çıktığında ortaya çıkan bu sonuç, çıkan sıcak paranın miktarı artıkça tam bir depreme dönecektir.”

Ekonomi savruluyor

Teslimiyetçi politikalarla Türk ekonomisinin geldiği noktanın ‘leyleğin avlamak istediği solucanı oldukça yükseklere havalandırması gibi’ olduğunu belirten Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, solucanın yere bırakıldığı an acı tablonun yaşanılmasının kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

Ekonomisi son derece kırılgan, yabancı bankalara ve finans çevrelerine muhtaç, borcu borçla çevirir hale getirilen Türk ekonomisinin leyleğin ağzındaki solucana benzediğini vurgulayan Dr. Kepekçi, “Kendine ölümlerden ölüm beğen dayatmasına maruz bırakılmaktadır” dedi.

Piyasalar yabancıların elinde

BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, AKP Hükümeti ekonomi kurmaylarının, akademisyenlerin ve mütareke basını kalemşörlerinin son derece pişkin bir şekilde yaşanan tabloyu gizlemeye çalıştığına dikkatleri çekerek, piyasaların şaşkın vaziyette yalnız bırakılmış durumda olduğunu kaydetti. Maliye Bakanı konu ile ilgili yaptığı açıklamada hareketlenmenin durma noktasının hükümetin elinde olmadığını itiraf ettiğini hatırlatan Dr. Kepekçi, “Bakan Unakıtan ‘sermaye giriş çıkışlarının dışarıdaki koşullardan çok fazla etkilendiğini söylemekle’ Türk ekonomisinin yabancıların insafına terk edildiğini itiraf etmektedir” dedi.

Çözüm de, çare de var

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Türk milletinin emeği, gayreti ve birikiminin yabancıların insafına terk edilmemesi gerektiğine işaret ederek, şu önemli tespitlerde bulundu.

“Türk devletinin varlığı, dışa karşı korumasız bırakılan ekonomi politikalarıyla riske edilmemelidir. Dalgalı kur politikasına son verilmelidir. Dalgalı kur Türk milletinin emeğini ve üretimini ucuza getirmek demektir. Yabancı sermaye sahiplerine, milletimizin emeğini ve üretimini peşkeş çekmektir.

BTP olarak ilk günden beri hükümetin uyguladığı politikaların yanlış olduğunun altını çizmiştik. Yalnız teşhis koymamış, çözüm projelerini de ortaya koymuştuk. Hatta Prof. Dr. Haydar Baş ekonomideki görüşlerinden dolayı dünya bilim çevreleri tarafından Nobel Ödülüne aday gösterilmiştir. Sorunların üstesinden ancak BTP iktidarında, Prof. Dr. Haydar Baş’a ait Milli Ekonomi Modeli’nin uygulanması ile gelinebilir.”


Eklenme tarihi: 17-05-2006