Demeçler


Syriza Rusya'nın uyguladığı Milli Ekonomi Modeli'nin peşinde

Syriza Rusya'nın uyguladığı Milli Ekonomi Modeli'nin peşinde

Yunanistan'ın yeni iktidarı Syrıza'nın BTP ile Milli Ekonomi Modeli diyaloğu seçimden sonra da devam ediyor. BTP genel başkan yardımcısı Fuat Şengül bu görüşmeye ilişkin dikkat çekici bilgiler verdi. 

Yunanistan'da hafta sonu yapılan erken genel seçimlerden zaferle çıkan kapitalizim karşıtı Syrıza partisi hükümeti kurdu ve göreve başladı. AB politikalarının iflas noktasına taşıdığı Yunanistan'da halk Syrıza'nın sosyal devlet temelli projelerine destek verdi.

SYRIZA'YI İKTİDARA TAŞIYAN MODEL: M.E.M

Genel başkanlığını Aleksis Çipas'ın yaptığı Syrıza'nın ana rehberi ise Rusya başta olmak üzere bir çok ülkede uygulanan Prof.Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli.
Seçim öncesi BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül ile temasa geçen Syrıza partisi Milli Ekonomi Modeli konusunda teknik destek istedi.
Yunanistan hafta sonu yapılan seçimlerden hemen önce Meltem TV ana haber bültenine konuk olan Fuat Şengül bu konuda şu açıklamaları yapmıştı.

SYRIZA ŞENGÜL'DEN MİLLİ EKONOM MODELİ DESTEĞİ İSTEDİ

Balkan kökenli olan BTP Genel Başkan Yardımcısı Şengül, hem Balkanlarda, Yunanistan'da, Batı Trakya'da birçok tanıdığım var dedi. Ve en son gerçekleşen dikkat çekici görüşmesini şu ifadelerle anlattı. 

'Yunanistan AB'nin üyesi doğru mu ve AB'den dolayı iflas bayrağını çekti. Yunanistan'da seçimler var, orada Syriza partisi var ve onlar diyorlar ki biz Yunanistan olarak tek çözümün bundan sonra Milli Ekonomi Modeli'ni uygulamak olduğunu, ancak bizde bu modeli uygularsak düze çıkabiliriz. AB'den çıkmalıyız, milli para olan drahmiye dönmeliyiz. Biz euro bandından çıkalım teorisini şu anda Yunanistan'da siyasiler dile getirmeye başladı. Orada Türk televizyonları seyrediliyor Meltem tv, Mesaj tv, Köy tv, Kadırga tv seyderiliyor.

Ve görüşmemizde şunu özellikle ifade ediyorlar biz milli paraya dönersek ancak mutlu ve huzurlu oluruz. Yunanistan'da halk sosyal devlet planlarının uygulanmasından yana, kaynakların devlet millet ortaklığıyla işletilmesinden yana olduklarını ve bunları gerçekleştirmenin Milli Ekonomi Modeli ile mümkün olduğunu bize ifade ettiler.


YUNANİSTAN'IN YENİ İKTİDARI SYRIZA VE MİLLİ EKONOMİ MODELİ

Syrıza'yı yunanistanda iktidara taşıyan Milli Ekonomi Modeli kaynaklı projelerden bazıları şöyle.

  • Yoksulluk sınırı altında yaşayanlara bedava elektrik, konut, gıda ve sağlık hizmetleri verilecek.

  • Özelleştirilen kuruluşlar geri alınacak.

  • Yıllık geliri 12 bin Euro'dan az olanlardan vergi alınmayacak.

  • Zenginlerin ödediği vergiler arttırılacak.

  • Asgari ücret 751 Euro'ya çıkarılacak.

  • Emekli maaşlarına ve maaşlara zam yapılacak.

  • İşsizliği azaltmak için kamu kesimine memur ve işçi alınacak.

  • Bankalara borcu olanların borçları azaltılacak ve yeniden yapılandırılacak.

Syrıza partisi yetkillileri Bağımsız Türkiye Partisi ile temasını seçim sonrasında da sürdürdü. Konuyla ilgili açıklamayı BTP Genel Başkanı Fuat Şengül yaptı.

Şengül şöyle devam etti.

"Syrıza bizden Prof. Dr. Haydar Baş'a ait olan ve Rusya başta olmak üzere birçok ülkenin uygulamış olduğu ve hayata geçirmiş olduğu Milli Ekonomi Modeli eserinin yazılı olduğu kitapları bizden istemişlerdi bizde kendilerine ulaştırdık. Öte yandan  Syrıza'ya da Yeni Mesaj gazetesinde Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleme aldığı yazı da Syrıza yetkililerine ulaşmış durumda onlara da bu dikkat çekici notu da ilettik ki Rusya bu projeyi uygulayarak başarıya kavuştu halkını refaha ulaştırdı. Ama 2005 senesinden beri sürekli olarak yetkililerini, milletvekili düzeyinde, siyasi danışman düzeyinde sürekli olarak Prof. Dr. Haydar Baş beye gönderekek onun teknik ve bilgi desteğini alarak ve konular hakkındaki yönledirmesini ekonomi kurmaylarına ileterek Rusya Milli Ekonomi Modeli'nden büyük fayda sağladı.


SYRIZA PROF. BAŞ İLE GÖRÜŞMEDEN BAŞARIYA ULAŞAMAZ

BTP Genel Başkan Yardımcısı Şengül Syrıza seçim vaaatlerini Prof. Baş'ın modeli Mille Ekonomi Modeli'nden aldı ama eserin müellifi ile görüşmeden başarıya ulaşması mümkün değil dedi 

"Syrıza'da Milli Ekonomi Modeli'nden okuyarak faydalanır, Sosyal devlet projelerini halkına seçim vaadi olarak iletti ama, bu vaatlerin başarıya ulaşabilmesi ancak Rusya'nın yaptığı gibi onlarında dönüp Prof. Dr. Haydar Baş beyden bilgi alması teknik destek alması ve MEM içerisindeki görünmeyen kodları öğrenmesiyle bu vaatleri yerine getirebileceklerini kendilerine ilettim." ifadelerini kullandı.

Syrıza'da Yunanistan'daki problemlerin çözümünde MEM ve Prof. Dr. Haydar Baş'dan destek isteme noktasında Şengül'ün sözlerine şöyle cevap verdi 

"Syrıza doğrunun bizim söylediklerimiz doğrultusunda olduğunu muhakkak bu görüşmelerin ilişkinin geliştirileceğini ve geliştirilmesi gerektiğini çözümün de Milli Ekonomi Modeli ile olacağını ifade ettiler" dedi.

Öte yandan Türkiye'de hükümet yanlısı gazete ve televizyonların ortaya attığı Syrıza AKP'yi takdir ediyor iddiası yalanladı.
 
Syrıza partisinin 3 Türk milletvekilinden biri olan Ayhan Karayusuf şunları söyledi,  "Başkanımız Çipras'ın sözleri yanlış aktarılmıştır. Biz AKP'yle aynı siyasi çizgide değiliz, tam karşısındaki çizgideyiz. Örneğin AKP neoliberal politikaları net bir şekilde destekleyip ekonomi politikasını buna göre kurarken SYRIZA bunun tam tersini savunur. O yüzden AKP'yi desteklediğimizi, örnek aldığımızı söyleyenlerin açıklamaları yanlıştır."


Eklenme tarihi: 19-02-2015