Demeçler


Syriza yetkilileri BTP Lideri Haydar Baş ile görüşmeye geliyor

Syriza yetkilileri BTP Lideri Haydar Baş ile görüşmeye geliyor

BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül, Syriza’nın yaklaşık 3-4 sene önce Milli Ekonomi Modeli’nden yararlanmak istediğini söyledi. Şengül “Syriza yetkilileri kısa süre içinde Prof. Baş ile görüşmeye gelecekler” dedi. 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül, BTP ile Yunanistan'da 25 Ocak'ta yapılan genel seçimleri açık ara farkla kazanarak iktidar olan Syriza arasındaki ilişkiyi Meltem TV'de yayınlanan Diyalog programında anlattı. Akçaabat'tan canlı yayınlanan programa BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ve kurmayları da katıldı.

BTP kurulduğundan bu yana dünya üzerindeki Türklerle temas halinde olduklarını ifade eden Şengül, "Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş ile Balkan coğrafyasında da seyahatlerimiz oldu. Orada yaşayan Müslümanları yerinde ziyaret ettik. Onlarla yakın ilişkilerimiz var. Şunu da ifade etmek isterim ki, Balkanlara İslam'ı Hacı Bektaşi Veli'nin talebelerinden Sarı Saltuk getirmiştir.
Balkanlarda çok sayıda Bektaşi dergâhı bulunmaktadır. Oradaki dergâhların dedeleri, postnişinleri Prof. Dr. Haydar Baş ile görüş alışverişi içindedir. Çok yakın bir gelecekte orada da sadece ekonomiyle ilgili değil, onların dini ve sosyal yaşamları ile alakalı yeni açılımlarımız olacak. Bunu bizden sıklıkla talep ediyor."

'SYRİZA İLE 4 YILDIR TEMAS HALİNDEYİZ'

Balkanların Türk milleti için bir anayurt olduğuna (Bu noktada Prof. Dr. Haydar Baş söze dahil olarak 'Biz ilk defa Asya'dan Balkanlara geldik. Anadolu'ya gelişimiz ondan sonradır' ifadesini kullandı) işaret eden Şengül, şunları söyledi: "Ben Selanik göçmeniyim. Biz Batı Trakya ve o bölgedeki siyasi gelişmelerle ilgileniyoruz. Dahası Syriza Partisi'nden de 3 Türk milletvekili seçildi. Bu çerçevede oradaki arkadaşlarımızla birçok görüşme yaptık. Bunlardan birisi de Kostas Laspi...

Kostas, bundan yaklaşık 3-4 sene önce özellikle Yunanistan'ın iktisadi sorunlarının çözümü için Milli Ekonomi Modeli'nden yararlanmak istediklerini ifade etti. Biz de konuyu tezin sahibi Prof. Dr. Baş'a aksettirdik. Kendisi Milli Ekonomi Modeli'ni dünyadaki bütün insanların faydasına sunulmasını her zaman dile getirmiştir. Başta Rusya olmak üzere çok sayıda ülkenin iktisatçıları Milli Ekonomi Modeli kongrelerine katılarak, bizzat tezi kendisinden dinledi. Milli Ekonomi Modeli, Venezüella'dan Çin'e kadar emperyalizm ve kapitalizm altında ezilmiş halkların kurtuluş simidi oldu.

PROF BAŞ'TAN YUNANİSTAN'I KURTARACAK AÇIKLAMA

Şengül "Prof. Dr.  Baş, Syriza'nin bu talebine ilişkin 'Tabii ki yararlansınlar. Gelsinler onları burada ağırlayalım. İktidara geldiklerinde gerekli desteği onlara verelim. Böylece Yunan halkı bu badireyi atlatsın, mutlu ve huzurlu olsun' dedi.

Biz de onlara Milli Ekonomi Modeli'nin İngilizce baskısını verdik. Onlar da Milli Ekonomi Modeli'nin 'sosyal devlet' ilkelerini seçim bildirgelerine koydular ve iktidara geldiler. Ayrıca şunu da rahatlıkla ifade edebilirim ki, Syriza koalisyona gereksinim duymayacak milletvekili sayısını çıkarmıştı. 149 değil 156 milletvekili almışlardı. Sandık oyunlarıyla beraber 149'da kaldılar. Bu nedenle yanlarına bir parti alma zorunluluğu hasıl oldu."

SYRİZA YETKİLİLERİ MEM KONGRESİNE KATILACAK

Syriza'nin Avrupa Birliği'ne direndiğine işaret eden Şengül, Yunanistan'daki gelişmelerle ilgili BTP Lideri Prof. Dr. Baş'a sürekli bilgi verdiklerine ve ondan görüş ve taktik aldıklarına işaret ederek, şöyle devam etti: "Bu iş biraz da moral işi. AB ile mücadele ediyorlar. Nitekim Maliye Bakanı Varufakis, 'Troyka bize CIA işkencesi uyguluyor' açıklamasını yaptı. Yunanistan en kısa zamanda Euro Bölgesi'nden çıkarak milli parasına dönecek ki, boğazına geçirilen ipten kurtulmuş olsun. Bunu da en kısa zamanda yapmak için büyük bir gayret içindeler." dedi.

SYRIZA YETKİLİLERİ PROF. DR. HAYDAR BAŞ İLE GÖRÜŞMEYE GELİYOR

Milli Ekonomi Modeli'ni sadece alıp okumak yetmiyor. Bunun içinde bir takım kodlar ve formüller var. Bu kapsamda danışmanlık almaları gerekiyor diyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül "Syrıza yetkilileri Bize de farklı bir teklifle geldiler. Biz de Genel Başkanımıza konuyu arzettik. Genel Başkanımız da 'danışman olarak kalalım, ayakta kalma mücadelelerinde onlara destek olalım, bakanlıkları kendi bünyelerinde götürsünler' dedi. En kısa zamanda yapmayı planladığımız Milli Ekonomi Modeli kongresinde burada olacaklar ve bizzat tezi sahibinden dinleyecekler."

YUNANİSTAN AB'DEN ÇIKMALI

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, programda yaptığı kısa değerlendirmede, Yunanistan'ın Avrupa Birliği'nde kalarak bir sonuca ulaşamayacağına işaret ederek, "Çünkü Avrupa Birliği, Avrupa ülkeleri için bir çöküş formülüdür ancak bunu çok zaman geçtikten sonra idrak edecekler. Özellikle müşterek para (Euro) formülü hiçbirinin hayrına değil. Bunu görmeye başladılar. Yunanistan bunu görüp ilk adımı atarsa ve bizi dinlerse en kısa zaman için- bir yıl içinde- Avrupa'nın lider ülkesi haline gelebilir" şeklinde konuştu.   


Eklenme tarihi: 19-02-2015