Demeçler


MİLLİ DEVLET ŞART

BTP Gen. Başk Yardımcısı Ali Gedik, piyasalarda oynanan oyunlara dikkat çekerek, “İpin ucunu yabancılara teslim ederseniz, olacağı budur. Milli devlet şarttır” dedi.

Gedik, devletlerin ve milletlerinin bekası, bağımsızlığı ve kalkınmasının kendi temel dinamikleri üzerine kurulması ile mümkün olduğunu belirtti. Hangi noktada olursa olsun dışa bağımlılığın mutlak manada önce kalkınmayı, ardından da bağımsızlığı tehdit edeceğini vurgulayan Gedik, “Ne adına olursa olsun, dışa bağımlılık devletlerin ve milletlerin geleceği için en büyük tehlikedir” dedi.

Piyasalardaki dalgalanmalar...

Bu durumun iç ve dış politikalarda devletlerarası karşılıklı menfaat ilişkisine dayanan ortaklıklarla karıştırılmaması gerektiğini hatırlatan Gedik, elbette her devletin kendi içinde ve dışında işbirliği yapacağı iç ve dış dinamiklerin olacağını bildirdi. Gedik şunları kaydetti: “Ancak hiç bir ortaklık, işbirliği devletin ve milletin geleceği açısından ‘az da olsa’ bir tehdit oluşturmamalıdır. İpin ucunu kime teslim ederseniz, yasama hakkınızı da ona teslim etmiş olursunuz. Bunun en canlı misali, son günlerde borsa ve döviz piyasasındaki dengelerin yer değiştirmesidir. Bugüne kadar bono ve borsa üzerinde oynayanlar, şimdi dövize yönelerek tahtaravelli oynamaya devam ediyorlar. Her ortamda ve her zaman onlar karlı.”

Devlet piyasalardan kovuldu!

İşte AKP hükümetinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ısrarla sürdürdüğü, ABD ve AB politikalarının gerçek yüzü ve yönünün bu olduğunu vurgulayan BTP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gedik, küresel güçlerin son manevralarla verdiği mesajın ‘sen kendi piyasalarını bile kontrol etmeye muktedir değilsin ve olamazsın’ olduğunu hatırlattı.

Yeni riskli gelişmeler

Gedik, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Maalesef uzun yıllardan beri takip edilen yanlış ve hiç bir desteği olmayan dışa bağımlı politikalarla ülkemizin sınırları tartışılır, etrafı da ateş çemberi haline gelmiş, bölücü ve terör odaklarıyla karşı karşıya bırakılmış; toprakları ve tabii kaynakları yabancılara peşkeş çekilerek 400 milyar dolar borç batağına sokulmuş vaziyettedir. İran üzerinde yapılan politikaların yarın ülke ve bölge adına ne manaya geleceğini kestirmek zor olmasa gerek. Bütün bu tarihi ve güncel gelişmelerin devletin yönetiminde ilgili ve yetkili kadroların hala günübirlik ve suni kavgalarla gölge oyununa devam etmeleri ülkemiz ve bölgemiz adına ayrıca dikkatle izlenmesi gerekmez mi?”

Yapılması gerekenler

“Her ferdin, her toplumun ve milletin bu dünyada yaşamaya hakkı varsa” diyen Gedik, bunun tek yolunun her devletin ve milletin kendi ‘milli devlet – milli ekonomi – milli kültür’ politikalarını takip etmesinin ve hayata geçirmesinin şart olduğunu kaydetti. Gedik, açıklamasını şöyle tamamladı: “BTP ve onun Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bu çerçevede yalnız ülkemizin ve bölgemizin değil bütün insanlığın önünü açacak düşüncenin, fikrin mimarı olarak plan ve projeleri ile 21. asra damgasını vurmak üzere yola çıkmıştır. ‘Aklın yolu birdir’ diyor, herkesi akl–ı selime davet ediyoruz.”


Eklenme tarihi: 16-05-2006