Demeçler


AKP'NİN DOSTU KİM?

BTP Genel Sekreteri Dr. Kaplan; IMF, AB ve ABD’yi dost olarak gören AKP’nin köylüyü, çiftçiyi, emekliyi, memuru, işçiyi, esnafı dost olarak benimsemediğini vurguladı.

BTP Genel Sekreteri Dr. Nuri Kaplan, AKP iktidarının 3.5 yıllık duruşu incelendiğinde önümüze çok ilginç bir manzaranın çıktığını belirterek, hükümetin Avrupa Birliği’ne olan sonsuz sevdasının aşikar bir şekilde ortaya çıktığını belirtti. Bu sevdanın şimdiye kadarki AB sevdalısı gelmiş geçmiş tüm hükümetleri fersah fersah geride bıraktığına işaret eden Kaplan, şunları kaydetti: “Ne pahasına olursa olsun AB’ye uyum adı altında çıkartılan kanunlar; Türk Devleti’nin elini kolunu bağlayan, ekonomik, siyasi ve sosyal sahada esaret altına sokan, Türk Milletinin inancını çalan, güvenliğini tehdit eden gelişmeleri doğurmuştur. Bu yolun sonu Sevr şartlarının hayata geçmesine çıkmaktadır.”

Irak işgali ve AKP

Dr. Kaplan, ABD’nin Ecevit Hükümeti’nde bulamadığı cesareti Erdoğan Hükümeti’nde bularak Irak’ı işgal ettiğini, böylece terör örgütü PKK’nın hareket alanını genişletmesine yol açtığını vurguladı. Bu süreçte, Irak’taki Türk kentlerinin yerle bir edildiğine işaret eden Dr. Kaplan, AKP’ye göre ABD’nin hala daha stratejik ortak olduğunu kaydetti.

AKP’yi sevenler ve AKP’nin sevmedikleri

IMF ve gölgesinde yaşayan global tefecilerin son 3.5 yıl boyunca Türkiye’den hayatları boyunca kazanamayacakları karları elde ettiğini anımsatan BTP Genel Sekreteri Dr. Nuri Kaplan, bu çerçevede şu görüşleri öne çıkardı: “Özelleştirme adı altında Türk Milletinin ve Türk devletinin birikimleri yok pahasına yabancı sermayeye teslim edilmiştir. Sonuç olarak AB, ABD, IMF ve global tefeciler AKP İktidarının dostudur. İçeriden bakıldığında ise AKP’nin yerli her kesimi hasım gördüğünün fotoğrafıyla karşılaşıyoruz. AKP iktidarı köylüyü, çiftçiyi, emekliyi, memuru, işçiyi, esnafı inin inim inletmiştir. Niçin? Çünkü AKP’nin kendine has milli ve yerli bir duruşu ve ekonomik programı yoktur da ondan. AB rotalı ve ABD güdümlü IMF programını sürdüren AKP’nin halka vereceği hiçbir şey yoktur, zaten de hiç olmamıştır.”Son tahlilde AKP iktidarının köylüyü, çiftçiyi, memuru, emekliyi, işçiyi, esnafı dost görmediğine dikkatleri çeken Dr. Kaplan, dilenci pozisyonuna mahkum edilen bu kesimlerin durumunun ortada olduğunu vurguladı.

AKP başörtüsünü sorununu kullanıyor

Öte yandan AKP’nin bin yılı aşkın bir süredir örfümüz haline gelmiş başörtüsünü de siyasi malzeme olarak kullandığını hatırlatan Nuri Kaplan, iktidarın başörtülülerin de dostu olmadığını belirtti. Dr. Kaplan, şunları kaydetti: “Onları ortada bırakmış, sorunlarını bırakın çözmeyi, çözülmesin diye adeta kördüğüm haline getirmeyi başarmıştır! Ayrıca devleti oluşturan kurumlarla da AKP ayrı kulvarlarda yürümektedir.

En son örneğini Danıştay Başkanı ile girdikleri polemikte kendini gösteren ayrışma daha önce Yargıtay’la, YÖK’le, TSK ile, Anayasa Mahkemesi ve de bazı konularda Cumhurbaşkanı ile kendini göstermişti.

O halde AKP Hükümeti ‘Siz kavga için mi varsınız? Yoksa dirlik ve birlik için mi?’ sorusuna Türk Milletini gerçekten tatmin edecek bir cevabı mutlaka vermelidir. Dışardan ve içerden ortaya koyduğumuz fotoğrafa AKP’den bir itiraz vaki olursa, bu itirazlarını uygulamaları ile ispatlamaları bizi sevindirir. Fakat AKP’nin dostlarını da sevindir mi bilemem.”

Zor günlerin partisi: BTP

Bağımsız Türkiye Partisi ve BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın zor günler için var olduğunu dile getiren Dr. Kaplan, bu ikisinin Türkiye Cumhuriyeti’nin tam bağımsızlığı ve tüm dünyada saygınlığı, Kainat Devleti Türkiye, Türk Milletinin zenginliği için var olduğunu vurguladı.


Eklenme tarihi: 15-05-2006