Demeçler


Rusya Haydar Baş'ın liderlik deneyiminden faydalanıyor

Rusya Haydar Baş'ın liderlik deneyiminden faydalanıyor

BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, Prof. Dr. Haydar Baş’ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli’nin (MEM) çok sayıda ülkede uygulandığına işaret etti. Eyercioğlu Rusya Haydar Baş'ın liderlik deneyiminden faydalanıyor dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, Meltem Medya Grubu'nda yayınlanan Gündem Özel programına katıldı.

Prof. Eyercioğlu yaptığı değerlendirmede, dünyada önümüzdeki yüzyıla damgasını vuracak gelişmeler yaşandığına işaret ederek, "Türkiye'deki idarecilerin ve bağlı basının bundan bahsetmemesi milletin sorgulaması gereken bir konu. Gelişen olayların çapına baktığımız zaman bunların ortaya koyduğu tavrın adeta kumda oynayan çocukların ortaya koyduğu tavır gibi olduğunu göreceğiz" dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ YÜZYILLARI ŞEKİLLENDİRECEK DALGA

Eyercioğlu açıklamalarına şöyle devam etti: "Öyle büyük bir dalga, öyle bir büyük hareket geliyor ki önümüzdeki yüzyılları şekillendirecek. Biz sadece Rusya'yı konuşuyoruz ama aslında bütün dünya Milli Ekonomi Modeli ile harekete geçiyor yani Milli Ekonomi Modeli'nden alıntılar yapıyor. Bunu şekillendirmemiz gerekirse, kapitalist yani sermayeyi esas alan anlayış borçlanmayı bir yol olarak gösterdi ve bütün ülkeler borçlanarak büyüyüp kalkınabileceğine inandırıldı. Bunun sonucu olarak da sürdürülebilir borçlanma bir kabiliyetmiş gibi ortaya kondu ve gördük ki dünyadaki bütün ülkeler en önde olan ülkeler de dahil olmak üzere çok büyük borç batağına girdi. ABD'nin 13, İngiltere'nin 9, Fransa'nın 5, Almanya'nın 4.5, Japonya'nın 5 trilyon dolar borcu var. Bu liste çok uzun…

Herkes borçlu. Bu durum şunu oluşturuyor aslında bir finansal güç oluşturuluyor. Bunlar mal, emek, emtia üretmiyor sadece parayı devreye koyarak bütün insanlar bir birim üretim karşılığında 10 defa borçlandırılıyor. Yani reel sektör 1 büyümüş ise finans sektörü 10 büyümüş. Bu aslında, dünyadaki bütün devletlerin ve devletleri idare etme konumundaki hükümetlerin bağımlı hale geldiğini, tehdit altında olduğunu gösteriyor. Biz Batı diye İngiltere ve ABD'yi konuşursak, oranın halkı da aynı tehdit altında. Düşünebiliyor musunuz ABD'de doğan bir çocuk 45 bin dolar borçla doğuyor. İngiltere'de bir ihtiyar 146 bin dolar borçlu. En müreffeh ülke sayılan İsviçre'de bile çocuklar 142 bin dolar borçla doğuyor. Bütün dünya bir borç yükünün altında ve herkes tehdit altında. Halkın gözünde devlet tahsilatçı, bir güç oluşmuş dünyada onlar adına tahsil ediyor yani dünya büyük bir buhranın içerisinde ve buradan çıkmak zorunda."

BAŞ'IN LİDERLİK DENEYİMİ PROTOKOL MADDESİ

Bundan çıkışın Prof. Dr. Haydar Baş'ın ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli'nde (MEM) olduğunu ifade eden BTP Genel Başkan Yardımcısı Eyercioğlu, şöyle devam etti: "Bu model gündeme gelince gördük ki dünya aradığı formülü buldu. Biz evrensel bir projeden bahsediyoruz sadece Asya'dan, Rusya'dan, BRICS ülkelerinden konuşmuyoruz. Biz bütün dünyayı yeniden şekillendirecek bir projeden bahsediyoruz. İşte tam bu noktada Rusya büyük bir cevher yakaladı.

Bu bir nasip işi ve anladık ki Rusya bu tezin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş ile birlikte olursa büyük menfaatler elde edecek ve dünyayı şekillendirecek bu yapının içerisinde kendine büyük bir yer bulacak. Rusya şimdi bunu icra ediyor ve geliyor BTP ile hem ticari, hem sosyal, hem ekonomik, hem de siyasi konularda işbirliği anlaşması imzalıyor. Bir devlet bazında imzalıyor ve aslında Prof. Dr. Haydar Baş beyle fikrin, tezin sahibi ile bunu imzalıyor. Oraya bir madde daha eklemiş, diyor ki liderlik deneyimi...

Devlet nişanı veriyor. Sınır koymuyor çünkü biliyor ki bu dalga bütün dünyaya mal olacak, yüzyılları şekillendirecek onun için BTP ile süresiz mutabakat imzalıyor. Ebediyete uzanacak bir işbirliğinin kapılarını arıyorlar Haydar Baş beyle.

Şimdi buradaki olayı bu bazda görürsek aslında Prof. Dr. Haydar Baş'ın ortaya koyduğu tez bütün dünya için..

 

Doğu - Batı ayrımı yok, herkes buna muhtaç. Düşünebiliyor musunuz her bebek borçla doğuyor. Bu nasıl bir sömürü sistemi, kölelik sistemi! İşte bu sistemi toptan ortadan kaldıran bir isim Haydar Baş. Rusya Haydar Hocanın yanında olmakla çok bütün avantaj sağlayacağını gördü ve ispatını da yaptı, 9 yıl içinde süper güç oldu, kutup oldu, dünyayı şekillendirmeye başladı. Şimdi bizdeki bu basını, idarecileri niye bunları bizim gözümüzün önünden kaçırdınız diye yargılaması gereken bu millettir.

 

Eğer bunu yapmaz isek dünya başını aldı gidiyor biz hala bu çöplüğün içerisinde birbirimizi kırıp bu adamların çizdiği ufkun içerisinde boğulup gideceğiz. Milletimiz eğer başı dik dursun istiyorsa hemen yakınındakine bakacak, Rusya kuzeyden gelip, bu cevheri alıp bundan bu kadar büyük menfaat sağlarken biz kendi içimizden çıkan büyük bir değeri görmezden gelirsek kaybederiz. Haydar Baş'ın fikirleri dünyaya yön veriyor. Bu büyük dalganın önünde örtmelerle, gizlemelerle durma şansları yoktur."
Eklenme tarihi: 16-06-2014