Demeçler


Prof. Dr. Baş, Türkiye’de geleceğin devlet adamı

Prof. Dr. Baş, Türkiye’de geleceğin devlet adamı

BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, Rusya’nın Türkiye’de geleceğin devlet adamı olarak Prof. Dr. Haydar Baş’ı gördüğüne işaret ederek, “Bu nedenle BTP ile siyasi ve ekonomik alanda işbirliği anlaşması imzalamıştır” dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, Rusya’nın Türkiye’de devlet adamı olarak Prof. Dr. Haydar Baş’ı kabul ettiğini ifade etti. BTP ile Rusya arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nı değerlendiren Saraçoğlu, şunları söyledi: “Rusya, AKP Hükümeti’ne böyle bir teklifte bulunmamıştır, Türkiye’de geleceğin devlet adamı olarak Haydar Baş’ı görmüştür, partisi ile siyasi ve ekonomik alanda işbirliği anlaşması imzalamıştır. Bu dünyada ilk defa olan bir şeydir. Devletler arasında oluyor da, Rus devleti ile bir parti (BTP) arasında ilk defa oluyor. Rusya, Haydar Baş ile bu anlaşmayı onu bu memleketin başında gördüğü için yapmıştır.”

Üniversitelerimizde ekonomi dalında bilim adamı yok

2000’li yılların başlangıcından itibaren küreselleşmeden bahsedildiğine işaret eden Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, şöyle devam etti: “Dünya tek devlete gidecek, ABD dünyanın lideri olacak ve insanlık daha huzurlu olacak şeklindeki düşünceleri millet şırınga ediyorlardı ama gördük ki ABD, kapitalizm yoluyla tüm dünyayı sömürüyor. Şimdi dünyada 1.5 milyar insan açlıkla ve hatta açlıktan ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Kapitalizmin, sosyalizmin getirdiği bu tehlikeleri insanlar göremiyor, analiz edemiyor. Bunu ilk defa analiz eden Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızdır. Hocamız kapitalizme karşı insanlığın çektiği bu ıstırabı giderebilmek için Milli Ekonomi Modeli’ni (MEM) yazdı. Rusya bu modeli 2005 yılından bu yana inceliyordu. Milli Ekonomi Modeli’nin Ruslar anladı fakat Türkiye’de değerini bilemediler. Bu model 2005 yılında benim elime ulaştığında alıp inceledim. Üniversitedeki ekonomi hocalarına verdim ‘alın şu tezi inceleyin’ dedim ama maalesef şunu gördüm ki ekonomi dalında bilim adamı yok. Ben doçentlik sınavıma girdiğim zaman 3 kişilik jurinin yönelttiği bütün sorulara cevap verdim. Benim hocam dedi ki bir soru daha soracağım sana: Almanya’da ormancılıkla ilgili bir dergi var, orada şu konuda bir makale çıkmış, onu okudun mu? Hocam, ‘benim yabancı dilim İngilizce, Almancayı bilmem’ dedim. Bana şunları söyledi: Sen dünyanın neresinde olursa olsun bunu bilmen lazım. Sen bir bilim adamısın, senin konunla ilgili bir yerde bir yazı çıkarsa isterse Çince yazılsın onu inceleyeceksin. Şimdi gösterilen titizliğe bakın, gerçi oy birliği ile ben sınavı geçtim. Şimdi Türkiye’de yıllardır Milli Ekonomi Modeli’nden bahsediliyor. Şimdi bir iktisat profesörü, hocayım diye üniversitelerde görev yapan insanlar kalkıp da bunu inceleyip bunun hakkını vermediler, veremiyorlar, konuşamıyorlar. Neden çünkü Türkiye’de iktisat üzerine bir tez öne sürecek, fikir ortaya koyacak insan yok. Adı profesör olabilir ama Türkiye’de böyle bir model varken siz bunu görmüyorsanız bilim adamı olamazsınız.”

Ruslar, MEM’in kıymetini bildi

Milli Ekonomi Modeli’nin kongrelerine birçok yabancı bilim adamının katıldığına işaret eden BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Bu ilim adamları modelin hakkını teslim etmiştir. Dünyada modelin hakkını en fazla teslim eden Ruslar oldu. Şimdi MEM’i madde madde kanunlaştırıyorlar. Ruslara bakıyorum o kadar yakınlık hissediyorlar ki, bir gün Müslüman da olabilirler gibi geliyor bana. Ancak Türkiye’de hükümetin icraatlarından gurur duyacağımız hiçbir şey yok. Bayrağımızın indirilişi, Türk askerinin başına çuval geçirilişi, Kıbrıs’ta AB’ye verilen tavizler... Bugün Barzani’nin petrolünü İsrail’e aktarıyoruz.” Eklenme tarihi: 11-06-2014