Demeçler


Türkiye yalnızlaştı

Türkiye yalnızlaştı

Bursa’da yapılan Başkanlık Divanı toplantısında açıklamalarda bulunan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Vekili Dr. Abdullah Terzi hükümetin izlediği dış politikanın Türkiye’yi yalnızlaştırdığını söyledi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Başkanlık Divanı Bursa’da toplandı. Genel Başkan Prof. Dr. Haydar Baş başkanlığında düzenlenen toplantıda, partinin teşkilat çalışmaları değerlendirildi, 2015 genel seçimlerine gidecek süreç konuşuldu. Toplantıda BTP’nin yeni teşkilat şemasını anlatan Genel Başkan Vekili Dr. Abdullah Terzi de Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Terzi, “Tarım ve hayvancılığın geldiği noktayı her zaman konuştuk, tamamen bitmiş bir alandır. İşçilerimiz 1 Mayıs’ta bayram değil kendilerine zehir olan bir gün geçirdiler. 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlasa ya da kutlamasa ne değişecek. Neticede ne oldu, işçi hakları, işçi ücretleri, işçiye insanca yaşayacağı imkânı sunacak hiçbir şey konuşulmadı. Bütün bunlara yönelik projeler bizde var” dedi.

Hükümet Türkiye’yi yalnızlaştırdı

AKP hükümetinin izlediği dış politikanın bölgeye ve ülkemize olan etkisi üzerine de açıklamalarda bulunan Dr. Abdullah Terzi şöyle konuştu: “Bakın hükümet Irak işgalinde ABD’ye destek verdi ve Irak’taki manzaraya ortak oldu. Bu durumun Türkiye’ye yansıması ne oldu. Ticaretimiz, ekonomimiz ne halde, oradaki insanlarla irtibatımız tamamen koptu. Aynı şey Mısır için geçerli. Mısır’da ABD liderliğinde yürütülen darbelerin ve anti darbelerin Mısır gibi bir ülkeyi getirdiği kaos ortamının Türkiye’ye yansımaları var. Aynı şeyi Tunus için söyleyebiliriz ve çok daha önemlisi Suriye için söyleyebiliriz. AKP hükümetinin batı yanlısı bir politikayı ve görevi icra etmesiyle beraber sadece dostluğumuz, komşuluğumuz kırılmadı, sadece onlarla savaş noktasına gelmedik; ekonomimizi ve güvenliğimizi de ilgilendiren derin gelişmeler var. 1 milyona yakın Suriyeli bugün Türkiye’de. Bunlar sadece barınma ihtiyacı için burada bulunuyorlar diye bakmayalım. Türkiye bunlarla birlikte bir sürü terör sorununu, terör örgütünü de kendi içine ithal etmiş durumda.” 

Hükümet Türkiye’nin imajına darbe vurdu

“Hükümetin attığı yanlış adımlardan dolayı bugün uluslararası camiada terör örgütlerine destek veren bir ülke konumuna düştük” diyen BTP Genel Başkan Vekili Dr. Abdullah Terzi, “Bu durum bizzat ABD tarafından zikredilmeye başlandı. Bunun acı faturalarını bu millet nasıl ödeyecek? Değerli kardeşlerim hakeza Müslüman bir ülke olan Afganistan ABD işgali altında ve NATO adına biz hala orada icrai faaliyette bulunuyoruz. Gelelim bugün Ukrayna’da yaşanan hadiselere. Türkiye bu konuda da büyük bir risk almaktadır. ABD’nin batı ülkelerinin safında yer alarak Rusya ile restleşmemizin, karşı karşıya gelmemizin bedeli çok ağır olacaktır. Bakın enerji de yüzde 70 Rusya’ya bağlı bir ülkeyiz. Bu çok önemli bir parametredir, artı ithalatımız ve ihracatımız noktasında Rusya çok önemli bir güçtür. Siz bütün bunları, komşuluk ilişkilerini bir tarafa koyacaksınız ve topraklarınızda hedefi olan örneğin Wilson Prensipleri gereği Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde Ermenistan ve Kürdistan hedefleyen ABD ile beraber stratejik ortak, model ortak olacaksınız. Türkiye aslında dışta izlediği bu politika ile beraber yalnızlaşmıştır” dedi.Eklenme tarihi: 07-05-2014