Demeçler


23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI AÇIKLAMASI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI AÇIKLAMASI

Türk Milletinin en önemli kazanımlarından biri Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulması ve 94 yıl önce açılan ilk meclisle Hakimiyet-i Milliye’nin (Ulusal Egemenliğin) kazanılmasıdır.

Saltanata son verip, milli iradenin TBMM’nce kullanılmasını sağlayan ve egemenliği halka devreden bu anlamlı gelişme, emperyalizme karşı Gazi Mustafa Kemal önderliğinde yürütülen uzun ve zorlu mücadeleler sonucunda elde edilmiştir, yüzbinlerce şehit verilmiştir. Hepsini rahmetle anıyoruz.

Bu süreçte şehit olanların öksüz ve yetim çocuklarını bir bahar şenliği havasında neşelendirmek isteyen Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Ulusal egemenliği sürdürebilmek, yeni nesilleri bağımsızlık ruhu ile donatmak ve cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacak gençliği yetiştirmek siyasetin en önemli görevidir.

Bugün meclisinde “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” yazan bir TBMM’ne sahibiz. Ancak milli iradenin yeterince hâkim olduğunu,  mecliste adilane temsil edildiğini söylemek hayli zordur.

Sağlıklı ve adil bir seçimle milli irade ancak meclise taşınabilir. Büyükşehirler dahil onlarca seçim bölgesinde şaibelerin sürdüğü bir seçim tarzı, milli vicdanı kanatmaktadır. %10 baraj sistemi ile milli iradenin önemli bir bölümü meclis dışında kalmakta, baraj altında kalan tercihler, başka tercihlere ilave edilmektedir.

Milli iradenin bir başka çalınma tarzı da, seçilen hükümetlerin, milletin emanet ettiği vekaleti ve iradeyi, uluslararası güç odaklarının, sermayenin ve şirketlerin talimatları ile hiçe saymasıdır. Millete ve onun menfaatlerine kulak tıkayan siyasi irade, borç alan talimat alır düsturu ile bağımsızlığımızı tehlikeye atmaktadır.

Türk Milleti her zamankinden daha çok Cumhuriyete, üniter devlet yapısına, birlik ve beraberliğe muhtaçtır.  Bu da ancak “Bağımsız Türkiye” ideali ile devlet-millet, asker-sivil kaynaşmasını sağlayacak, milli ekonomik çözüm ve sosyal devlet projeleri ile çocuklarımıza mutlu bir gelecek hazırlayacak milli iradenin iktidarı ile mümkün olacaktır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm milletimize ve çocuklarımıza kutlu olsun.

 

BTP Genel Başkan Vekili                                   

Dr. Abdullah TERZİ


Eklenme tarihi: 23-04-2014