Demeçler


Çözümün adresi Prof. Dr. Baş

Çözümün adresi Prof. Dr. Baş

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, "Ormanlarımız ve tarımla uğraşan köylülerimizin tek kurtuluş yolu Bağımsız Türkiye Partisi ve Prof. Dr. Haydar Baş'tır" dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu yaptığı basın açıklamasında önemli değerlendirmelerde bulundu. "AKP hükümetinin, iç ve dış politikasındaki yanlış icraatlarından bıkan halkımız, Taksim Gezi parkındaki ağaçların kesilmesi veya sökülmesi karşısında nihayet patlamış ve Anayasanın 26'ncı maddesinin kendilerine verdiği haktan yararlanarak hükümeti protesto etmek için, büyük guruplar halinde 30 Mayıs 2013 gününden itibaren parkta gösteri yapmaya başlamışlardır" diyen Prof. Dr. Saraçoğlu, "Bu protesto olayı yurt içinde ve dışında büyük bir destek görmüş ve hükümetin istifasını isteme olayına dönüşmüştür. Ancak Gezi Parkı'nda anayasal gösteri yapanlar, protesto olayını bardağı dolduran olaylara bağlama yerine, bardağı taşıran son damla olan üç beş ağacın kesilmesi veya parkın aynen muhafaza edilmesi olayına bağlamışlar ve hükümetten bunu talep etmişlerdir. Hükümet, devlet ve millete karşı oynadığı tehlikeli oyunların halk tarafından anlaşılmadığını düşünerek, bu kadar basit bir olaya bağlanmasını sevinçle karşılamış ve anayasal bir suç işleyerek, bu protesto eylemlerinin illegal olduğunu ileri sürerek anayasal bir hak olan gösterileri polis zoruyla bertaraf etme yolunu seçmiştir. Şimdi de oynadıkları büyük oyunun halk tarafından anlaşıldığını anlayan BOP eş başkanı, bu eylem yerlerini babasının çiftliği gibi halka kapatarak, bir suç daha işlemiştir. Sincan ve Kazlıçeşme'de taşımalı AKP'lilerle miting yapan ve onları sözleriyle aldatan Başbakan, yurt sathında milyonlarca insanın protestosunu görememektedir. Bundan sonra, olayların nasıl gelişeceğini zaman gösterecektir" dedi.  

Hükümet ormanları yok ediyor

Ne yazık ki, Gezi parkındaki birkaç ağacı gören eylemci insanlarımız, hükümetin rant uğruna yok ettiği ormanlarımızı, hatta İstanbul'daki üçüncü boğaz köprüsünün, üçüncü hava alanının ve Kanal İstanbul'un yok edeceği ormanlarımızı göremediklerinin altını çizen BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Saraçoğlu şunları söyledi: "Hâlbuki AKP hükümetinin Kalkınma olarak gördüğü bu yapılar, Belgrad Ormanı ekosistemini parçalamakta, İstanbul'un su kaynaklarını ortadan kaldırmakta ve binlerce canlının yaşam ortamını bertaraf etmektedir. Üçüncü hava alanının yaklaşık 62 milyon metrekarelik kısmından sökülecek 2 milyon kadar ağacın başka yere dikileceğini söyleyen hükümetin, bu kapsamda bir yer bulması da mümkün görülmemektedir. Böylece, üçüncü hava alanı ile 7600 hektarlık orman alanı yok olmaktadır. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Mühendisleri Odasının verdiği olumsuz raporlara rağmen, hükümetin bir takım siyasi kuruluşlardan aldıkları olumlu ÇED raporları ile söz konusu yapılar programa alınmıştır. Bu yapılar yapıldıktan sonra, İstanbul'un nüfusu, trafiği ve diğer problemleri artacak ve işin içinden çıkılamaz hale geleceği büyük bir olasılıkla öngörülmektedir."  

Orman köylüsü mağdur edildi

Bugün ormanlarımızın siyasetin emrindeki, ormancılık bilimlerinden bihaber olan ve ormancılıktan anlamayan bir Orman Bakanının kontrolüne verildiğini söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu şunları söyledi: "Orman bakanını yalnız başbakanın emri ilgilendirmekte, fakat ormancılık bilim ve tekniği ilgilendirmemektedir. Buna göre AKP hükümeti, plansız ve hesapsız olarak yalnız siyasi mülahazalarla sayısını 12'ye çıkardığı orman fakültelerini de kapatması gerekir. Hükümet zaten orman mühendislerinin birçoğunu da istihdam etmemektedir. Diğer yandan AKP hükümeti, orman dışına çıkarılan 2B arazilerini de yüksek bedellerle satarak, ekonomik durumu zayıf olan orman köylülerini ve vatandaşlarımızı mağdur etmiş ve toprağını alamayanların topraklarını rantçılara peşkeş çeker duruma gelmiştir. Yine, küresel rantçı grupların hazırlattığı ve hükümetin aynen kabul ettiği maden ve petrol yasaları ile de, tüm orman alanlarımız ve hatta vatan topraklarımızın tamamı yabancıların maden ve petrol arama sahaları haline getirilmiştir. Böylece, vatan topraklarının değişik bir usulle satılması ve ormanlarımızın yok edilmesi yasaları çıkarılmış olmaktadır."   

Ormanlar nasıl kurtulur?

Açıklamasında Türkiye'nin ormanlarının ve orman köylüsünün sorunlarının nasıl çözüme kavuşacağına da önemli bir yer ayıran Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu şunları söyledi: "Ülkemizde Milli Ekonomi Modeli uygulansa, bütün bu olumsuzluklar yok edilecek ve orman köylülerine projeleri karşılığı faizsiz kredi ve bilimsel destek verilerek, orman ticaret ve sanayini kendi ormanlarından üretilen orman ürünlerini kullanarak geliştirmelerine yardımcı olunacaktır. Hatta mümkün olursa, orman işletmelerimiz devlet ve orman köylüsü ortaklığı ile işletilmesi yoluna gidilecektir. Milli Ekonomi Modeli'ni uygulayacak olan Bağımsız Türkiye Partisi'nin, Sayın Prof. Dr. Haydar Baş başkanlığında iktidara getirilmesi, orman köylülerinin refah düzeyini arttıracağı gibi, ormanlarımızın tam kapasite ile işletilerek ülkemizin odun ihtiyacı da kendi ormanlarımızdan karşılanacaktır. Ormanlarımız ile orman ve tarımla uğraşan köylülerimizin tek kurtuluş yolunun yalnız, hiçbir dış mihraktan talimat almayan, bu vatanın Türk-Müslüman-bilgili ve samimi evlatlarının, Prof. Dr. Haydar Baş başkanlığında oluşturduğu Bağımsız Türkiye Partisi'nin iktidara getirilmesinde ve Milli Ekonomi Modeli'nin uygulanmasında bulunduğunun bilinmesi gerekir."


Eklenme tarihi: 24-06-2013