Demeçler


Tüm barajlar kaldırılsın

Tüm barajlar kaldırılsın

BTP Genel Başkan Yardımcısı Lütfullah Önder, Türkiye’de demokrasinin tecelli etmemesi için halkın önüne seçim, medya ve siyasi partilere Hazine yardımı barajları konulduğunu ifade ederek, tüm barajların kaldırılmasının demokrasinin gereği olduğunu vurguladı.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Lütfullah Önder, yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması gerektiğini ifade etti. Önder, “Halk sizin ve ağa babalarınızın koyduğu barajları yıkmaya karar vermiş. Bu barajların önünde durmayın. Kaldırın tüm barajları. Şimdiye kadar kendi geleceğinizi sağlama almak için bu barajların arkasında durdunuz. Kendi geleceğiniz için size sesleniyorum! Oluşturduğunuz ve arkasına saklandığınız tüm bu barajları kaldırmaz iseniz bu millet, bu barajları yıkıp atacak ve sizi de önüne katıp sürükleyecektir” dedi. Türkiye’nin 25 gündür ayakta olduğunu hatırlatan Önder, şunları söyledi: “Başbakan kendinden emin bir şekilde, ‘demokrasi seçimdir’ diyerek sandığı gösteriyor. Beni istemeyenler ile sandıkta görüşelim, diyor. Demokrasi, ‘herkesin devlet politikasının şekillenmesinde eşit hakka sahip olması, çoğunluğun oluşturacağı yönetim karşısında azınlığın haklarının güvence altına alınması’dır. Ve bir bilgi daha verelim başbakana! Demokrasi için en önemli şey seçim değil kuvvetler ayrılığıdır. Yasama, yürütme ve yargının bağımsız olması, tek elde toplanmasının engellenmesidir. Yani devletin iktidar gücünün üçe bölünerek ayrı organlara vermesi ve birbirini denetletmesidir.” 

Türkiye demokrasiden uzaklaşıyor

Bu gün yürütmeni yani bakanlıkların ve hatta Cumhurbaşkanı’nın herhangi bir konuda Başbakan Erdoğan’a dur diyemeyeceğini, onun isteğinin dışında bir icraat yapamayacağını ifade eden Önder, sözlerine şöyle devam etti: “Bu gün yasama, Başbakan Erdoğan’a herhangi bir konuda denetleyebilir mi! durdurabilir mi? Veya Erdoğan’ın istediği hangi yasa Meclisten geçmez! 2010 referandumu ile son şekli verilen yargı Başbakan Erdoğan’a ne kadar dur diyebiliyor? Eski hâkimler de yavaş yavaş emekli oluyor. Son günlerde yaşananlara baktığımızda halkın güvenlik için polisten kaçtığını görüyoruz. Adalet için yargıdan da kaçacağımız günler yakın. Yani devlet gücü yasama, yürütme ve yargı artık tek elde birleşti. Buna Prof. Dr. Haydar Baş’ın çok yerinde tespiti ile ‘Demokratik Krallık’ denir.”  

3.5 parti öne çıkarılıyor

Medyanın Türkiye’de 3.5 partinin haberini yaptığına işaret eden Lütfullah Önder, “Diğer siyasi partiler yokmuş gibi davranıyor. AKP, MHP, CHP ve BDP. Öyle bir hava estiriliyor ki! Sanki oy pusulasında sadece bu 3.5 parti var. Halka yapılan dayatma ‘bu 3.5 patiden birini seç’ dayatmasıdır. Millete ilk barikat, ilk baraj burada kuruluyor. En büyük baraj ve ilk baraj, yandaş ve satın alınmış medya barajı. Bu medya barajını aşıp, ben 3.5 partiyi seçmeyeceğim, diğer siyasi partileri araştıracağım. Programlarını, fikirlerini öğrenip oy vereceğim diyenlere 2. baraj kuruluyor. Miting için, teşkilatları oluşturmak için, teşkilat büroları için kendilerini duyurmaya yönelik her bir adım için paraya ihtiyaç var. İşte 2. baraj burada kuruluyor. Devlet partilere kendilerini anlatmaları için para verir ama bu para yukarıda belirttiğim 3 partiye verilir. Devlet trilyonlarca yardımı her yıl sadece yüzde 7’nin üstünde oy alan partilere yapıyor. Oyu fazla olana daha çok para alıyor. Millete ve siyası partilere kurulan ilk 2 barajı aşanların buluşmasını önlemek için 3. ve en acımasız baraj kurulur. Yüzde 10 seçim barajı... Seçmenin oy verdiği parti, yüzde 10 seçim barajını aşamayacak ise mecliste temsil edilmeyecektir.”


Eklenme tarihi: 21-06-2013