Demeçler


Bölünmenin faili hükümet olacak

Bölünmenin faili hükümet olacak

Hükümetin fitne-fesat oyunundan bir an önce çıkması gerektiğini söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hidayet Sarı, “Yoksa Türkiye'de bölünmenin faili siz olacaksınız” dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Hidayet Sarı yaptığı basın açıklamasında hükümete bazı sorular yöneltti. Hükümetin aşağıdaki sorulara cevap vermesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Sarı, “Eğer Suriye dış politikanızda bu gerçekleri ve ihtimalleri göremiyorsanız Türkiye'yi maceraya sürüklemeyin. Bir an önce Haçlı-Siyonist ittifakı ile İslam âleminde oluşan fitne-fesat oyunundan çıkınız. Yoksa bütün İslam âleminde ve Türkiye'de bölünme ve iç savaşların faili sizler olacaksınız” dedi. 

Sorumluluk hükümette

“Reyhanlı'daki saldırıların ve bölgesel savaşın sorumlusu AKP hükümetidir” diyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hidayet Sarı hükümete şu soruları sordu: 
1- AKP hükümeti Suriye'deki isyancılara verdiği silah, lojistik destek ile komşu bir ülkenin komşu ülkenin içişlerinin karışması anlamına gelmiyor mu? Ve uluslararası anlaşmalara aykırı bir durum sergilemiyor mu?
2- Suriyeli muhaliflere verdiğiniz silah ve lojistik destek sonucu ve ülkemizin sınırlarından rahatça geçebilmeleri ile Türkiye'nin sınır ve bölge güvenliğini yok ettiğinizi görmüyor musunuz?
3- Ülkemize kabul ettiğimiz 400 bin Suriyeli mülteciye şu ana kadar 1,5 milyar dolar harcandığını ifade ettiniz. Bu paranın halkımıza ve Türkiye bütçesine yansıması nasıl olacaktır?
4- 3 yıla yakın ülkemize yerleşen Suriyeli mültecilerin bölgede ve Türkiye'de yayılmaları sonucunda sosyal, siyasal ve toplumsal sorunlara sebep olacağı ihtimalini görmüyor musunuz? Eğer görüyorsanız ne gibi tedbirler alıyorsunuz?
5- Suriye iç savaşının sürmesi durumunda ne kadar daha Suriyeli muhaliflere silah ve maddi destek sağlayacaksınız?
6- Cenevre'de Suriye iç savaşı için muhalefet ile Beşar Esad hükümeti anlaşırsa ve Beşar Esad'ın hükümet başkanı olarak kalması gerçekleşirse, Türkiye bu ülke ile nasıl bir siyasi ilişki içinde olacak?
7- Suriye'deki iç savaş Hizbullah yolu ile Lübnan'a sıçrarsa ve İsrail savaşa girerse Türkiye ne gibi bir yol izleyecek?
8- Suriye'deki iç savaş zamanla Sünni-Alevi-Nusayri-Kürt-Arap ve Türkmenler arası etnik ve mezhepsel bir iç çatışmaya dönüşürse Türkiye nasıl bir yol izleyecek?
9- Kuzey Suriye'de aynı Kuzey Irak'ta olduğu gibi bir kurtarılmış bölge, Suriye Kürt bölgesi kurulursa Türkiye'nin tavrı ne olacak?
10- Suriye'ye Rusya tarafından gönderilen S-300 füzeleri Türkiye'nin düşman politikaları sonucu yerleştirilen Patriot füzelerine karşı, Türkiye'ye karşı da kullanılırsa ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?
11- İranlı Şii muhalifler, Hizbullah ve Hamas'ın Esad'ı desteklemesi durumunda Türkiye'nin Filistin ve İran ile ilişkileri nasıl olacaktır?


Eklenme tarihi: 08-06-2013