Haberler


Taksim'de Bağımsız Türkiye Yürüyüşü

Taksim'de Bağımsız Türkiye Yürüyüşü

Pazar günü Taksim Meydanı Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı’nın Bağımsız Türkiye Yürüyüşü’ne tanık oldu. Ellerinde Türk bayrakları ile Taksim Galatasaray Lisesi önüne gelen binden fazla BTP’li genç basın açıklaması yaparak Taksim Meydanı’na yürüdü. Bağımsız Türkiye Partili gençlerin büyük coşku ile gerçekleştirdikleri yürüyüşte basın açıklaması yapan BTP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Turhan, şunları ifade etti. “Lazıyla, Kürdüyle, Çerkeziyle, Türkmeniyle, Alevisi ve Sünnisiyle Türk milleti kardeştir. Bu kardeşlik bugün açılım ve İmralı süreçleri ile baltalanarak ülkemiz bölünmeye doğru sürükleniyor. Yeni Anayasa çalışmalarında bulunan AKP hükümeti, İmralı’yı muhatap kabul ederek değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek vatanın bölünmez bütünlüğünü, vatanı bölmek isteyenlerle görüşmektedir. Bu hem vicdanları sızlatan bir gaflet hem de anayasal bir suçtur, dedi. Kendisinin de bir Kürt olduğunu söyleyen Hüseyin Turhan, Kürt vatandaşlara seslenerek şunları söyledi: “Kürt kardeşlerime sesleniyorum. Papa’ya mektup yazarak Hıristiyanlığa yakın olduğunu söyleyen Apo, Kürtlerin lideri olamaz. Güneydoğu bölgesini bölmek isteyenlerin amacı Kürdistan kurmak değil, Kürdistan görünümlü Büyük İsrail Devleti'ni kurmaktır. İsrail’in özür dileme oyunu da Türkiye’nin bölünme sürecine sokulmasına karşılık teşekkür mahiyetindedir. Bu oyunlara karşı ayık olalım ve ülkemizin bölünmesine müsaade etmeyelim.”

Başbakan Erdoğan’a uyarı


Kenan Evren’in kendi hazırladığı 1982 Anayasası ile bugün yargılandığını belirten Hüseyin Turhan, İmralı ile görüşerek yeni anayasa hazırlığında olan Başbakan Erdoğan’a “Yarın Kenan Evren gibi yargılanmak istemiyorsa Başbakan İmralı ile ortak anayasa yapmaktan vazgeçmelidir” diyerek Başbakan’ı şu atasözü ile uyarıda bulundu: “Keser döner, sap döner. Gün gelir, hesap döner.”

Taksim’de ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sesleri

Basın açıklaması sonrası Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na yürüyüşe geçen BTP’li gençler sık sık “Ne Mutlu Türküm Diyene”, “Türk Kürt Kardeştir”, “Bu Vatan Bizimdir, Bizim Kalacak” ve “Müslüman Haçlının Askeri Olmaz” sloganları attı. Yürüyüşe katılan gençlerin elinde taşıdıkları “Terörün panzehiri Milli Ekonomi Modeli”, "Teröristle pazarlık anayasal suçtur", “Baştürk Haydar Baş” ve "Şehitler sizden hesap soracak” pankartları dikkat çekti.


Eklenme tarihi: 02-04-2013